Učenici 3. a i 1. b razreda opće gimnazije posjetili izložbu

Autor: Sandra Bošnjak, 6. 6. 2022.

U Zavičajnom muzeju Slatina učenici 3. a i 1. b razreda opće gimnazije posjetili su izložbu sa svojim predmetnim nastavnicima prof. Zorislavom Jelenčićem i prof. Željkom Orban. Retrospektivna izložba karikatura Nika Titanika, u povodu 25 godina karijere, pod nazivom „Kronika hrvatske gluposti“ u Zavičajnom muzeju otvorena je u povodu obilježavanja Međunarodnoga dana muzeja.

S obzirom na to da se karikatura (crtež kojim se na duhovit, satirički, metaforički ili sličan način komentira neku situaciju) proučava u nastavi Hrvatskoga jezika (područje Kultura i mediji) i Etici, i to kroz perspektive humora i satire, stereotipa, simbolizma, preuveličavanja, vizualnih metafora i sl., učenici su dobili zadatak odabrati karikaturu koja ih se najviše dojmila, fotografirati ju i analizirati prema zadanim smjernicama.

Učenici su zaključili da karikatura predstavlja autorovo mišljenje, a ne činjenice pri čemu je pristran, smiješan, često i satiričan, da koristi stereotipe kako bi prenio poruku javnosti pri čemu upotrebljava metafore i simboliku i da mu je u konačnici cilj zabava, ali isto tako može biti i sredstvo propagande.

Autorica teksta: Željka Orban, prof.

Priloženi dokumenti:
Ana-Nika_Brunovic_3.A.pdf (181.80 KB)