Dan sigurnijeg interneta 2022

Autor: Sandra Bošnjak, 21. 2. 2022.

Dan sigurnijeg interneta ove godine obilježen je  8. veljače. Svake godine, na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca milijuni ljudi diljem svijeta udruže se kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu. Slogan ovogodišnjeg Dana sigurnijeg Interneta glasi „Zajedno za bolji Internet“.

Cilj obilježavanja Dana sigurnijeg interneta u našoj školi je upozoriti i ukazati mladima na  sadržaje i usluge koje su dostupne online s fokusom na sigurnost. Učenici privih razreda ekonomije i opće gimnazije obilježili su sigurnost i opasnost na internetu tijekom dva tjedna, od 7. do 18. veljače, na nastavi informatike. Edukacije, aktivnosti i radionice provela je s učenicima  prof. Ksenije Rastija.

Prema kurikulumu Informatike učenici su ostvarili ishode nastavnog  predmeta kroz istraživanje te objavljivanje odabrane opasnosti na internetu te su dali upute i savjete kako se od te opasnosti zaštititi. Rezultate svojih istraživanja objavili se na Padlet pločama kako bi bile dostupne svima, te sadržaj pojasnili i prezentirali pred ostalim učenicima. Razgovarali smo o problemima i opasnostima kojima su izloženi djeca i mladi te pobudili svijest o tome da uvijek trebamo biti oprezni na mreži.

Nakon istraživanja s opasnostima pogledali smo video o Digitalnim tragovima koji je na poveznici ovdje, a nakon toga učenici su u virtualnoj učionici na Loomenu u raspravi ostavili svoje poruke i savjete djeci i mladima.

Nakon provedenih aktivnosti učenici su upoznati kome se obratiti u slučaju nasilja preko interneta ta na kojim web stranicama mogu pronaći podršku i pomoć.

Autorica: Ksenija Rastija, prof.

Link (Knowledge of new addictions):