Okrugli stol na temu Demografija i utjecaj na gospodarski rast i tržište kapitala

Autor: Matija Gosler, 25. 1. 2016.

U organizaciji Zagrebačke burze i Akademije Zagrebačke burze s Udrugom društva za upravljanje mirovinskim fondovima i Udrugom mirovinskih osiguravajućih društava održan je 22. siječnja 2016. godine okrugli stol na temu Demografija i utjecaj na gospodarski rast i tržište kapitala. Srednja škola Marka Marulića Slatina surađuje s Zagrebačkom burzom u provedbi nastavnog programa ekonomske struke predmeta te je bila pozvana na sudjelovanje u panel raspravi.

Moderator okruglog stola bio je dr.sc. Igor Gvozdanović, predsjednik Uprave Platinum Investa i predavač na Akademiji Zagrebačke burze. Dr. sc. Stjepan Šterc, redoviti profesor s Geografskog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu iznio je poglede na demografsku sliku Hrvatske u pogledu prirodnog kretanja stanovništva, ali i migracijskih procesa kako unutar Hrvatske, tako i u širem europskom kontekstu. Viši savjetnik Ureda guvernera Narodne banke dr. sc. Ante Žigman govorio je o stabilnosti mirovniskog fonda u obliku u kojem on postoji bez obzira na povečanje kontigenta populacije 65+. Od znanstvenog savjetnika na Ekonomskom institutu dr. sc. Danijela Nestića saznali smo projekcije kretanja vrijednosti kapitala mirovinskih fondova za vremensko razdoblje do 2060. godine, dok nas je Petar Vlaić, predsjednik Uprave za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima izvjestio o kapitalnim vrijednostima navedenih fondova.
Zaključci skupa su vezani za potrebu prepoznavanja demografije kao strateškog interesa Republike Hrvatske kao čimbenika stabilnosti mirovinskog sustava. Mirovinski sustav ne treba reformirati, nego kapitalna sredstva koja posjeduje investirati u mogućnosti zapošljavanja mladog stanovništva. Naglasak je bio na edukaciji mladih ljudi o načinima funkcioniranja i djelovanja mirovinskih sustava, Nedostatak obrazovanja primjetan je kod većine mladih ljudi, osim kod učenika koji direktno uče o procesima financiranja i o mirovniskim sustavima.

Profesor geografije i povijesti, Matija Gosler istaknuo je kako naša škola provodi eksperimentalni program ekonomskog usmjerenja pri kojemu naši učenici putem panel rasprava i projektnoj nastavi imaju izravni susret sa tematikom upravljanja mirovinskim sustavima, ali i nedostatak ovog obilka edukacije kod drugih nastavnih programa unutar naše škole. Sudionici rasprave složili su se s prijedlogom o potrebi širokopojasne edukacije srednjoškolske populacije učenika.
Srednja škola Marka Marulića Slatina i Akademija Zagrebačke burze nastavlja daljnju suradnju u obilku posjeta i radionica na teme koje su u planu i programu ekonomske struke.

Link (Knowledge of new addictions):