Radionica - ŠtoKaj

Autor: Marina Ivoš, Ivana Pavelić, 11. 5. 2016.

Dana 22. travnja 2016. godine obilježen je Dan Srednje škole Marka Marulića Slatina i Dan otvorenih vrata. Tom prigodom profesorice hrvatskoga jezika Ivana Pavelić i Marina Ivoš uključile su učenike tehničke škole u ovaj događaj.  U učionici broj 16. odvijalo se mnoštvo aktivnosti.  Pod mentorstvom profesorica  postavljena je  javna  izložba učeničkih radova. Učenici čiji su radovi bili izloženi su Karolina Semak 2. ATT.,  Dominik Grabovac 2.EL. i  Laura Čerba 3. ATT.

Također jedna od aktivnosti bila je i prezentacija Slavonac-  jezikoslovac. Kroz prezentaciju  učenici i budući učenici naše škole upoznali su Slavonske jezikoslovce s ovih područja a neki od njih još su uvijek živi i nama tako blizu.

Posljednja aktivnost koja je bila organizirana ovom prigodom je Natječaj za novu najbolju hrvatsku riječ. Gosti i učenici mogli su sudjelovati u natječaju za novu najbolju hrvatsku riječ. Vrlo jednostavno,  na  papir napisati svoj prijedlog nove  hrvatske riječi i navesti objašnjenje iste.

Iz ove aktivnosti iznjedrili su vrlo zanimljivi prijedlozi te je  stručni žiri imao vrlo težak zadatak ali ipak je odabrao tri najbolje riječi.  Stručni žiri činili su: Darko Špoljarić, ravnatelj, Silvija Štimac, prof., Ivana Pavelić, prof. i Marina Ivoš, prof.

Rezultati natječaja za najbolju novu hrvatsku riječ su sljedeći:

1. mjesto osvaja riječ-  LAKOBRIS – značenje riječi : aceton za skidanje laka za nokte. Riječ osmislila učenica Dajana Mihajlović 2. ATT
  2. mjesto osvaja riječ – OBLAČASTO- značenje riječi: vrijeme kada nije niti potpuno vedro niti potpuno sunčano. Riječ osmislila Kristina Krmpotić- ravnateljica Osnovne škole Antuna Gustava Matoša Čačinci
  3. mjesto dijele riječi – NEJASNICA – značenje riječi: nejasan riječ i riječ TINTOPISAČ – značenje riječi: kemijska olovka. Riječi su osmislile učenice Matea Loparac 2. ATT i Dajana Mihajlović 2. ATT

Bilo je još zanimljivih riječi ali ne i toliko pobjedničkih mjesta. Novotvorenice svakako su vrijedne spomena pa ih i navodimo.

Novotvorenice:
BRKOBRIS – značenje riječi: ubrus, salveta ( riječ osmislile učenice Dragana Petrović 2. ATT i Lucija Želežić 2. ATT)
SRCOLJUB- značenje riječi: osoba koja voli i ljubi svaki vikend ( autor nepoznat)
KOKUZNJAK- značenje riječi: prvi mjesec u godini (riječ osmislio  Josip Kosić  8.r. , Osnovna škola Mikleuš)
KOMAD- značenje riječi: nedovoljna ocjena u školi (riječ osmislio učenik Jurica Filipović 8.c. , Osnovna škola Eugena Kumičića Slatina)
VERGLAŠ- značenje riječi: osoba koja mnogo priča (riječ osmislila učenica Natalija Ponjević 8. d., Osnovna škola Eugena Kumičića Slatina)
STAKLOVID- značenje riječi: naočale za vid (riječ osmisle učenice 2.ATT, Lucija Želežić, Monika Hucman i Vanesa Hufnagel).

Na radionici ŠtoKaj bio je zanimljivo i lijepo.