Državna Smotra projekata iz građanskog odgoja programa „Projekt građanin“

Autor: Matija Gosler, 23. 5. 2016.

U subotu, 21. svibnja 2016. godine u prostorijama Gornjogradske gimnazije održava je Državna Smotra projekata iz građanskog odgoja programa „Projekt građanin“. Na Smotri sudjelovala je Srednja škola Marka Marulića Slatina sa tri projektna tima.

Pod mentorstvom profesora geografije i povijesti, Matije Goslera, sudjelovao je tim koji je svoj projekt istraživao na temu poduzetništva i gospodarstva. „Aqua Marinianis“ je projekt o gospodarskoj mogućnosti razvoja Slatine, ali i šire podravske i slavonske regije. Učenici, Katja Živković, Juraj Rastija, Fran Mojzeš i Sunčica Lovrić, predlažu razvoj kupališno-lječilišnog turizma na temeljima termalnih izvora pronađenih u bližoj i široj okolici Slatine.

Hvalevrijedna ideja učenika pronašla je svoj put do nacionalne televizije – HRT-a. Učenici su prezentirali projekt novinarima Hrvatske radiotelevizije i poslije odgovarali na pitanja vezana za projekt.

Posjet Hrvatskom Saboru te razgovor sa sucima – ocjenjivačima projekata potaknuo je nove ideje. Razvoj građanske svijesti potaknuo je učenike gimnazijskog smjera Srednje škole Marka Marulića Slatina izalzak iz fokusa usvajanja činjenica prema razvijanju vještina i kompetencija potrebnih za rješavanje problemskih situacija na primjerima „case studie“. „Projekt građanin“ omogućuje povezivanje obrazovanja i gospodarskih subjekata u lokalnom prostoru te utječe na demokratizaciju društva.