Završna konferencija EU projekta „Zajedno kroz prirodoslovlje“

Autor: Sandra Bošnjak, 16. 10. 2016.

U petak, 14. listopada 2016. godine, u Virovitici je održana završna konferencija EU projekta „Zajedno kroz prirodoslovlje“. Projekt je provodila Gimnazija Petra Preradovića Virovitica u suradnji sa Srednjom školom Marka Marulića Slatina te Srednjom školom „Stjepan Ivšić“ Orahovica.

U sklopu projekta izrađeno je osam fakultativnih predmeta: Zemlja u geografiji, fizici i matematici, Linearna funkcija i vektori u matematičkom programu Geogebra i njihova primjena u obradi eksperimenata u fizici, Funkcije u matematičkom programu Geogebra i njihova primjena u prirodoslovlju, Biološki sustavi kroz ekologiju i matematiku, Biologija s kemijom kroz životne procese, Termodinamika i kvantna mehanika u fizici i kemiji kroz račun i eksperimente, Fizikalni eksperimenti i modeli kao osnova rada tehničkih uređaja te Informatika u multimediji i dizajnu. Za svaki fakultativni predmet izrađeni su priručnici za nastavnike i učenike.

Od ove školske godine eksperimentalno se u Gimnaziji Petra Preradovića provode tri kurikuluma fakultativne nastave: Funkcije u prirodoslovlju, Fizikalni eksperimenti i Informatika u multimediji i dizajnu.
Opširnije o projektu. Projekt “Zajedno kroz prirodoslovlje” je financiran iz Europskog socijalnog fonda u okviru natječaja „Promocija kvalitete i unaprjeđenja sustava odgoja i obrazovanja na srednjoškolskoj razini“. Vrijedan je 2.260.369,46 kuna i sufinanciran je u maksimalnom iznosu od strane Europske unije.
Cilj projekta bila je uspostava programskih, kadrovskih i materijalnih uvjeta u gimnazijama Virovitičko-podravske županije, koji će učenicima omogućiti stjecanje dodatnih kompetencija u području matematike, prirodoslovlja i informacijsko-komunikacijskih tehnologija i to edukacijom 38 nastavnika, ravnatelja i stručnih suradnika za izradu kurikuluma temeljenih na ishodima učenja, izradom osam kurikuluma te osiguravanjem materijalno-tehničke osnove za njihovo provođenje.

Završna konferencija započela je paralelnim radionicama za učenike u virovitičkoj gimnaziji. Učenicima je predstavljen dio sadržaja svakog kurikuluma u sklopu projekta. Radionicu za kurikulum Informatika u multimediji i dizajnu vodio je profesor informatike virovitičke gimnazije Tomislav Špiček. Učenike je upoznao s besplatnim programom za dizajn interijera Sweet Home 3D.

Učenici su naučili kako mogu nacrtati osnovne prostorije, odrediti osnove dimenzije nacrtanih prostorija, urediti interijer svake sobe – obojiti zidove, postaviti vrata, prozore, osnovni najmještaj, preuzeti novi namještaj sa službene stranice programa, kretati se nacrtanim prostorijama te spremiti gotove projekte.

Svaku radionicu snimio je i HRT, a kratku reportažu pogledajte u videu ispod.

Završna konferencija nastavila se u Kazalištu Virovitica. Rezultate projekta i plan primjene predstavila je ravnateljica Gimnazije Petra Preradovića Virovitica Jasminka Viljevac te ravnatelji Zorislav Milković iz Srednje škole “Stjepan Ivšić” Orahovica  i Darko Špoljarić iz Srednje škole Marka Marulića Slatina.

O ishodima učenja u projektu govorila je Ružica Vuk, docentica na Geografskom odsjeku PMF-a u Zagrebu te konzultantica na izradi kurikuluma u sklopu projekta. Mateja Uzelac, koordinatorica projekta u gimnaziji, ukratko je predstavila sve edukacije nastavnika, a Darko Kršek, gost predavač iz Švedske, govorio je o kurikulumu i njegovu ostvarenju u švedskom školskom sustavu.

Ravnatelji škola partnera Mateja Uzelac, koordinatorica gimnazije
dr.sc. Ružica Vuk Darko Kršek

U kulturno–zabavnom programu sudjelovali su učenici i nastavnici Gimnazije Petra Preradovića Virovitica.

Link (Knowledge of new addictions):