2. Rendez-vous au cinéma

Autor: Dijana Fotez, 7. 11. 2016.

Učenici izborne nastave francuskog jezika pogledali su i ove godine nekoliko izvrsnih filmova u sklopu manifestacije Rendez-vous, festivala Francuske u Hrvatskoj.

Nakon uspješne prošlogodišnje suradnje s Francuskim institutom i manifestacijom Rendez-vous, festivalom Francuske u Hrvatskoj, u nezavisnim kinima Kino mreže i ovog listopada diljem Hrvatske prikazivali su se francuski filmovi u programu pod nazivom Rendez-vous au cinéma.

Na programu slatinskog kina našla su se dva novija francuska naslova Les Souvenirs i Fatima, zatim klasik iz 1949.- Jour de Fête te dječji animirani film Gus- Petit oiseau, grand voyage.

2. Rendez-vous au cin ma započeo je projekcijom filma Les Souvenirs, redatelja Jean-Paula Rouvea.

„Ispreplićući stvarnost običnih ljudi sa svakodnevnim komičnim trenucima, film Sjećanja jednostavan je i zabavan za gledanje. Nama je kao učenicima francuskog jezika bilo zanimljivo pozorno slušati jer tek tada shvaćamo kako prepoznajemo širok spektar riječi i fraza koje smo usvojili upravo na nastavi. U filmu su prikazani različiti aspekti života, od kojih nam zasigurno nijedan nije stran: posebna povezanost s bakom, prijatelj koji bezuspješno pokušava biti zavodnik, brižna i razumna majka, zbunjen i pomalo škrt otac dobra srca... Kao zaokružena cjelina film počinje i završava sprovodom, ali ne u tužnome smislu, već u suglasju s prirodnim slijedom događaja svakog ljudskog života koje jednostavno trebamo prihvatiti onakvima kakvi jesu.“  Osvrnula se na film Katja Živković, učenica 4.a gimnazije.

Mjesec francuskih filmova učenici su obilježili izradom tematskog panoa te radionicama vezanim uz francusku kinematografiju.

Link (Knowledge of new addictions):