“Pedal4e-Power”: U Slatini predstavljen bicikl za punjenje mobitela

Autor: Sandra Bošnjak, 25. 4. 2017.

U okviru obilježavanja Dana planeta Zemlje predstavljen je sobni bicikl koji može služiti i kao punjač baterija ili mobitela. Riječ je o zanimljivoj inovaciji ostvarenoj u okviru mikro-projekta pod nazivom „Pedal4e-Power“, koji je proveo Zavod za javno zdravstvo “Sveti Rok” Virovitičko-podravske županije u suradnji sa Srednjom školom Marka Marulića Slatina i uz podršku Grada Slatine. Bicikl su za dodatnu namjenu prilagodili učenici 3. razreda elektrotehničkog smjera Ivan Marček i Josip Žalik, koje su pripremali njihovi profesori Siniša Grahonja i Miodrag Stojanović.

Ova je aktivnost primjer dobre međusektorske suradnje zdravstvenog i odgojno-obrazovnog sustava te lokalne samouprave, istaknuo je ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Miroslav Venus.
– Zavod u preventivnom smislu skrbi o zdravlju i ovime želimo poslati poruku da određena fizička aktivnost kao simbol zdravlja može imati višestruku namjenu. Okretanjem pedala na ovom posebno prilagođenom sobnom biciklu proizvodi se i dovoljno struje da se djelomice napuni mobitel ili baterija. Treba dvije minute okretati pedale da se dobije jedan posto struje u bateriji. Dobro će doći mladima s praznom baterijom u mobitelu pri večernjim izlascima kad ne znaju gdje je osoba s kojom se trebaju naći, ili kad se moraju javiti kući ili pozvati nekoga za prijevoz, rekao je ravnatelj Venus i pozvao građane da čuvaju bicikl.

Prisutnim predstavnicima Srednje škole Marka Marulića, Zavoda za javno zdravstvo i građanima obratio se i gradonačelnik Ivan Roštaš, koji je naglasio da nas i sami čin punjenja baterija potiče na kretanje i zdravlje. Zahvalio se učenicima i profesorima koji su napravili prilagodbu koja je bila potrebna za stavljanje u funkciju bicikla-punjača, kao i Zavodu za javno zdravstvo. Izrazio je uvjerenje da će mladi i ostali sugrađani koristiti bicikl za namjenu za koju je i planiran, a potom je sjeo na sobni bicikl i praktično pokazao kako se pedaliranjem puni mobitel.

Bicikl-punjač dostupan je mladima, ali i svim građanima Slatine koji trebaju napuniti svoje mobitele, a nalazi se u prolazu poslovne zgrade na Trgu sv. Josipa 1.

Izvor: http://www.radioslatina.hr/pedal4e-power-slatini-predstavljen-bicikl-punjenje-mobitela/

Link (Knowledge of new addictions):