Europski dan jezika

Autor: Damir Balković, Sandra Bošnjak, 30. 9. 2017.

Na inicijativu Vijeća Europe od 2001. Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna. Na svijetu postoji više od 6000 jezika, samo ih je u Europi preko 200, a svi predstavljaju bogatstvo i raznolikost svojih kultura. Upravo je cilj Europskog dana jezika osvijestiti važnost jezika kao jednog od najznačajnijih identiteta naroda i čovjeka. Toga se dana održavaju različite prigodne aktivnosti posvećene jeziku i očuvanju jezične baštine.

U našoj smo školskoj knjižnici Europski dan jezika obilježili dva dana kasnije, točnije 28. rujna. Aktiv stranih jezika i školski knjižničar dogovorili su čitanje poezije na različitim jezicima. Tako smo slušali pjesme na engleskom, njemačkom, španjolskom, hrvatskom, francuskom, slovenskom, talijanskom, poljskom, srpskom, ali i na turskom jeziku. Pjesme su govorili Sunčica Lovrić i Jurica Ljubas iz IV. A gimnazije, profesorice Željka Balković, Željka Korlević, Valerija Ivanac-Jelenčić, Mirjana Drenski, Silvija Štimac, Sanja Špoljarić, Dijana Fotez, knjižničar Damir Balković te studentica turskog jezika Eva Balković.

Za glazbu su se pobrinuli Gita Špoljarić i Jurica Ljubas. Tehničku i foto potporu pružila je prof. Sandra Bošnjak.

U ugodnoj atmosferi i ozračju koje pruža školska knjižnica brzo je prošlo 45 minuta, a pjesme koje su pročitali nastavnici i učenici pogledajte u videu.