Obilježili smo Svjetski tjedan svemira od 4. do 10. listopada 2017.

Autor: Dubravka Ištvanfi, Marina Ivoš, Sandra Bošnjak, 16. 10. 2017.

Svjetski tjedan Svemira ove je godine promicao istraživanje našeg planeta Zemlje iz svemirskih daljina putem mnogobrojnih svemirskih letjelica koje se nalaze u orbiti. Naša škola obilježila je ovaj događaj kroz nekoliko različitih aktivnosti.

Učenici  1. razreda elektrotehničar izrađivali su svemirske letjelice. Pri izradi primijenili su znanja iz geografije, tehničkog crtanja i fizike.

Proučavanjem važnih podataka Sunčevog sustava (građa, atmosfera, gravitacija, temperatura, period rotacije, period revolucije, udaljenost od Sunca, broj satelita, …) bavili su se učenici 2. razreda elektrotehničar. Na osnovu prikupljenih podataka izradili su modele planeta i Sunca.

Istraživanjem svemira i otkrićima planeta bili su zaokupljeni učenici 3. razreda elektrotehničar.

Učenici 4. razreda agroturistički tehničar: Matea Loparac, Filip Sojka, Lorena Matovina, Monika Hucman, Dajana Mihajlović i Lea Bolta čitali su prigodne pjesme hrvatskih pjesnika pod mentorstvom profesorice hrvatskog jezika Marine Ivoš.

Na satu fakultativnog predmeta Informatika u multimediji i dizajnu svoje pjesme su uredili i objavili na službenom YouTube kanalu škole.  Poslušajte pjesme u videu:

Učenici su postavili Sunčev sustav u holu škole, odredivši mjerilo prosječne udaljenosti planeta od Sunca na osnovu prikupljenih podataka.

Prezentiranje rezultata rada održalo se 10. listopada 2017. godine u holu škole. Kratki video uradak učenika Sebastijana Borovčaka, 4. ATT označio je početak prezentiranja, a potom je uslijedilo izlaganje ostalih učenika.

Nadamo se da su svojim izlaganjem zainteresirali učenike za podatke o svemiru i za sve grane astronomije.

Vrijedni učenici 4. razreda elektrotehničar:  Dominik Grabovac, Imra Kočiš, Katarina Knapić, Mateo Sabo, Ivan Vukušić i Denis Petrinjak popratili su događanje fotografijama i video zapisima.

Ostale fotografije pogledajte u albumu Obilježili smo Svjetski tjedan svemira.

Link (Knowledge of new addictions):