NAPREDNI STEM PROGRAM ZA UČENIKE SREDNJIH ŠKOLA

Autor: Dragan Klement, 13. 3. 2018.

U informativno edukativnom centru „Dravska priča“ u Noskovačkoj Dubravi održan je kamp za talentirane i darovite učenike srednjih škola. Kamp se održavao 2., 3. i 4 ožujka 2018. godine. Kamp je organiziran u sklopu projektne aktivnosti: Provedba STEM izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti za STEM talentirane i darovite učenike srednjih škola.

STEM talentirani i daroviti učenici za kamp su odabrani nakon provedenih testiranja koje su proveli stručnjaci sa Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar iz Zagreba. U kampu su sudjelovala tri učenika iz Srednje škole Marka Marulića Slatina i sedam učenika iz Gimnazije Petra Preradovića iz Virovitice. Učenici iz naše škole su: Gordana Borotić, Boris Boronjek i Luka Škiljić. S učenicima iz naše škole bili su profesori Ljiljana Matošević i Dragan Klement.

Na početku kampa sudionike je pozdravila ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije, Tatjana Arnold Sabo. Kamp je službeno otvorila Vesna Šerepac, pročelnica Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu VPŽ.

Voditelj kampa prof. dr. sc. Josip Burušić, sa Instituta sruštvenih znanosti Ivo Pilar, se obratio sudionicima kampa i objasnio što će se raditi u slijedeća tri dana.

Prvu radionicu iz Robotike pod nazivom  “Sastavi i udahni život vlastitom robotu“ i drugu radionicu pod nazivom „Natjecanje robota u obavljanju različitih zadataka“ održao je Tomislav Jagušt dipl ing. s Fakulteta elektrotehnike i računalstva, istraživač JOBSTEM projekta. Tijekom radionice su učenici sastavljali robote te im zadavali određene zadatke koje su trebali obaviti.

Treću radionicu iz prirodoslovlja pod nazivom „Atomske jezgre svuda oko nas“  održao je Dr. sc. Milivoj Uroić s Instituta Ruđer Bošković. Dr. Uroić je govorio o stabilnim i nestabilnim izotopima. Nestabilni izotopi se raspadaju u stabilne jezgre u jednom ili više raspada.

Četvrtu radionicu iz prirodoslovlja pod nazivom „Kemija-što manje to bolje“ održao je Dr. sc. Nikola Biliškov s IRB . Tema je bila kako ubrzati kemijske reakcije. Dr. Biliškov nam je objasnio da kemijske reakcije možemo ubrzati usitnjavanjem tvari, uporabom katalizatora.

Petu radionicu „Struja bez dinosaura“ održao je Marin Vukšić asistent na IRB i govorio je o proizvodnji energije iz obnovljivih i neobnovljivih izvora. Najzanimljivija tema je bila proizvodnja energije fuzijom te da se gradi „tokamak“, uređaj u kojemu će se proizvoditi fuzijska energija koja je čist izvor nuklearne energije, za razliku od fisijske.

Šestu radionicu pod nazivom „Koji su moji interesi i što je najbolje za mene“ održala je mag. Mirta Blažev, asistentica s Instituta Ivo Pilar. Na ovoj radionici su učenici ispunjavali određene upitnike i dobili povratne informacije o tome koja zanimanja im najviše odgovaraju, a ako žele nešto drugo kako to postići.

Na kraju je napravljena evaluacija i administracija održanog Programa za nadarene učenike srednjih škola.