Sastanak Povjerenstva za odabir škola za provedbu aktivnosti pratećih obrazovnih mjera u sklopu Školske sheme

Autor: Jasna Asić, 13. 3. 2018.

10. siječnja 2018. održan sastanak Povjerenstva za odabir škola za provedbu aktivnosti pratećih obrazovnih mjera u sklopu Školske sheme, sastavljen od predstavnika svih partnera, koji sudjeluju u provedbi Školske sheme (Ministarstvo poljoprivrede, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo zdravstva, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Savjetodavna služba).

Na Povjerenstvu je donesena Odluka o odabiru škola, u kojima će se provoditi aktivnosti pratećih obrazovnih mjera: Organiziranje satova kušanja voća i povrća i/ili mliječnih proizvoda; sjetva, sadnja i održavanje školskih vrtova; posjet PG-u koje se bavi proizvodnjom voća i povrća i/ili mlijeka i mliječnih proizvoda  (stočarske farme) i predavanja – edukacija djece o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama, lokalnim lancima opskrbe hranom, ekološkoj i održivoj proizvodnji i borbi protiv rasipanja hrane.

Naša škola, jedna je od odabranih i provest ćemo slijedeće aktivnost, a to su: sjetva, sadnja i održavanje školskih vrtova; predavanja-edukacije djece o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama, lokalnim lancima opskrbe hranom, ekološkoj i održivoj proizvodnji i borbi protiv rasipanja hrane

9. ožujka 2018. u našoj školi održana su četiri predavanja vezana za slijedeće teme:

1. Voće koje pada u zaborav
  2. Manje poznate voćne vrste u Hrvatskoj
  3. Manje poznato orašasto voće kod nas
  4. Sprečavanje rasipanja hrane.

Predavanje za učenike trećeg razreda agroturističkog tehničara održala je savjetodavka Tihana Bišćan i savjetodavac Marko Borić. Kroz lijepo prezentiranje i ugodan razgovor sa svjetodavcima učenici i nastavnici Ladislav Tot i Jasna Asić zaključili su da je neophodno vratiti se starim zaboravljenim voćnim vrstama čija je ponuda na tržištu mala, kako naša domovina ima agroekološke uvijete za uzgoj manje poznatih voćnih vrsta, kako je važan uzgoj lupinastog voća i njegovog konzumiranja zbog prisutnosti nezasičenih masnih kiselina i kako je važno zbrinjavati organski otpad koji nastaje u svakom kućanstvu kroz postupke konzerviranje, pravilno čuvanje, kompostiranje...