Maturalno putovanje učenika trećih razreda

Autor: Siniša Grahonja, Robert Nikčevski, Nikolina Benčina, Željka Orban, 28. 6. 2018.

Konačno je došao i taj dugo iščekivani dan, vrijeme za maturalnu ekskurziju učenika trećih razreda Srednje škole Marka Marulića Slatina. Putovanje je započelo vožnjom kroz Mađarsku gdje smo obišli neke od znamenitosti Budimpešte, Slovačku, Poljsku gdje smo došli do prvog odredišta – koncentracijskog  logora Auschwitz-Birkenau.

Riječ je o najvećem koncentracijskom logoru za uništavanje za vrijeme nacističke okupacije Poljske od 1939.-45. godine. U ovom logoru deportirano je preko 1.300.000 ljudi iz čitave Europe, od kojih je 1.100.000  ubijeno, a oko 900.000 odmah nakon dolaska ubijeno u plinskim komorama ili ustrijeljeno. Ostalih 200.000 ljudi umrlo je od posljedica mučenja, zlostavljanja, teškog rada, medicinskih pokusa ili sustavnim izgladnjivanjem. Danas su dijelovi tog kompleksa muzej i od 1997. godine pod zaštitom UNESCO-a i na popisu svjetske baštine UNESCO-a. Logor je danas spomenik svim žrtvama nacističkog uništavanja Židova, kao i svih ljudi protivnika nacizma. Nakon što smo se dostojanstveno i s velikim pijetetom  poklonili svim žrtvama Auschwitza, snažni dojmovi potaknuli su nas na promišljanje o prošlosti, ali svakako i na odgovorno oblikovanje budućnosti.

Nakon razgledavanja, već poprilično umorni od dugog putovanja, uputili smo se u Krakow, gdje smo se smjestili, odmorili i izmijenili iskustva prvog dana našeg putovanja.

Sunčano i toplo jutro  bilo je rezervirano za razgledavanje kraljevskog dvorca Wawel ponad Visle s katedralom - mjesto krunjenja poljskih kraljeva. Slobodno vrijeme proveli smo u razgledavanju najvećeg srednjovjekovnog trga u Europi, šetnjom kroz Kazimiercz, židovsku četvrt i mijenjanjem kuna u zlote. Naime, zloti su službeno sredstvo plaćanja u Poljskoj i njihove mjenjačnice tzv. kantori, nalaze se na svakom uglu. Iznenadila je nas gostoljubivost domaćeg stanovništva i pitomost jednog od najstarijih i drugog po veličini grada u Poljskoj.

Poslijepodnevni sati bili su rezervirani za putovanje od svega 12 km, do grada Wieliczke. Iako je bilo toplo, mi smo se uputili s jaknama jer je posjet gradu označavao obilazak istoimenoga  rudnika soli u kojem su temperature niže od 15°C.

Rudnik je 1978. godine upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi. Kontinuirano je proizvodio stolnu sol od 13. stoljeća do 2007. godine kao jedan od najstarijih rudnika soli u Poljskoj, te se vjeruje da je tada bila 14. najstarija tvrtka koja je još uvijek djelovala na svijetu. Tijekom dvosatnog razgledavanja rudnika ostali smo bez daha i to doslovno. Morali smo se spustiti niz 378 stuba, 67 metara u dubinu, kako bismo posjetili rudarske hodnike, kapele, oltare, skulpture i slano jezero, a na dubini od 135 metara nalazilo se dizalo koje nas je vratilo na površinu. Sam rudnik sastoji se od devet katova i doseže dubinu od 327 metara, a dug je preko 300 km. Turistička cesta koju smo prehodali  duga je 3,5 km i obilazi najznamenitije dijelove rudnika putem kojih smo  vidjeli brojne skulpture,  cjelovitu Crkvu sv. Kinge (najveće podzemne crkve na svijetu), koju su rudari isklesali iz žive kamene soli, muzej rudarstva, patuljke i luster od soli. Nakon razgledavanja, pomalo promrzli i s bolovima u nožnim mišićima vratili smo se u hotel na večeru.

Nakon večere uslijedila je zabava, a mi smo ostali zatečeni strogim zakonima koji se provode i po kojima maloljetnici bez pratnje odraslih osoba ne smiju ulaziti u disco klubove i kafiće nakon 23:00 sata.

Sutradan ujutro, nakon doručka, uputili smo se prema Pragu. Po ulasku u Češku vrlo brzo smo shvatili da mjenjačnice imaju vrlo visoku proviziju i da je bilo  pametnije novac promijeniti u Hrvatskoj. Tečaj krune varira od doba dana  i lokacije same mjenjačnice. Svakako neugodno iskustvo.

Po dolasku u hotel uslijedila je večera i odlazak u disco gdje smo se unatoč umoru zabavili.

Prekrasno toplo jutro  donijelo je obilazak Karlovog mosta i ulice, Katedrale sv. Vita, Zlatne uličke, Strahova, Malostranske namesti, Staromestne namesty i odmor na Vaclavskoj namesti. „Zlatni grad“ i „grad stotinu tornjeva“  mjesto je u kojem se na svakom koraku osjeti njegov gotički duh, dok će bezbrojne pivnice i mnoštvo klubova zadovoljiti svakog željnog zabave.

U pravi čas došla je vožnja Vltavom jer su naše fizičke mogućnosti bile na izmaku. Već nakon večere baterije su bile napunjene i spremne za nove pohode – izlazak u disco.

Sutradan smo se uputili u Dresden, grad u dolini rijeke Labe, glavni grad njemačke pokrajine Saske. Dresden oduzima dah svojom povijesnom ljepotom i modernim načinom života. Iako je tijekom Drugog svjetskog rata bio jedan od najbombardiranijih gradova Europe i temeljito je porušen, ljepota Dresdena ostavit će svakog posjetitelja u čudu. Na sreću veliki dio stare gradske jezgre vjerno je rekonstruiran i tako je Dresden poprimio svoju nekadašnju predratnu raskoš veličanstvenih kulturnih i povijesnih spomenika i građevina.

Posljednjega dana našeg putovanja obišli smo Konopište - lovački dvorac Franje Ferdinanda, gotsku majstoriju, gdje nas je iznenadila (neke ugodno, neke baš i ne) zbirka oružja i lovačkih trofeja  te namještaja vojvode Franza Ferdinanda. Na žalost, nismo napravili nezaboravne fotografije u unutrašnjosti dvorca jer je fotografiranje zabranjeno.

Putovanje je nastavljeno prema Beču gdje smo proveli dva sata u obilasku najpoznatijih znamenitosti.

Bilo je lijepo, zabavno i poučno. Vratili smo  se puni dojmova, umorni, ali opet uzbuđeni što ćemo vidjeti svoje obitelji i prenijeti im naše događaje, iskustva i razmišljanja. Fotografije i ostatak zlota i kruna (ne previše) podsjećat će nas na nezaboravno druženje na našem maturalnom putovanju.