Dan(i) europske baštine 2020.

Autor: Sandra Bošnjak, 23. 9. 2020.

Danas, 23. rujna, je Dan europske baštine, ovogodišnja tema je Baština i obrazovanje – učenje za život

i održava se tijekom rujna i listopada, u vremenu kad se suočavamo s izazovima uslijed pandemije COVID-19. Ona nam daje poticaj da se u ovim vremenima kao društvo dodatno aktiviramo na području obrazovanja općenito, a osobito u području kulturne baštine i kulture, što predstavlja vrijedan zalog za dobrobit budućih generacija.

Baština i obrazovanje utkani su u sve što radimo te definiraju naše okruženje, a kroz isprepletenost znanja, tradicije i vještina čine potencijal koji nudi kreativna rješenja te podlogu za stvaranje novih ideja koje uključuju širok spektar publike – djecu, mlade i starije, ranjive skupine, lokalno stanovništvo i druge.

Mogućnosti koje pružaju nove tehnologije te novonastala situacija izazvana pandemijom koronavirusa potakli su organizatore Dana europske baštine da dodatno obogate dosadašnji program velikim brojem online sadržaja raznovrsnih oblika poput virtualnih izložbi, online radionica i predavanja putem web aplikacija, online edukativnih sadržaja i promocija.

Dragi korisnici posjetite stranice Ministarstva kulture i stranice Hrvatskog školskog muzeja pa se upoznajte sa zanimljivim sadržajima koje vam oni nude povodom Dana europske baštine.

Autor: Damir Balković, prof. i školski knjižnjičar