Dabar2020 – imamo 9 zlatnih diploma

Autor: Sandra Bošnjak, 3. 12. 2020.

Naši učenici David Cota, Dominik Gaća, Filip Medvedović, Roko Milković, Sven Oužecky, Mihael Varenica, Niko Rastija, Borna Rakitničan i Domagoj Hegedušić plasirali su se u 10% najboljih u Republici Hrvatskoj na međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar, u kategoriji  GigaDabar (srednja škola) u kojoj je sudjelovalo 4396 učenika.
Mentorica učenicima je profesorica informatike Ksenija Rastija.

Dabar je međunarodno online natjecanje koje potiče razvoj računalnog razmišljanja kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje.

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar održano je u osnovnim i srednjim školama Republike Hrvatske od 9. do 13. studenoga 2020. na CARNET-ovom sustavu MOOC.

Organizatori natjecanja za Hrvatsku su: udruga Suradnici u učenju, Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ove godine na natjecanju Dabar 2020 sudjelovalo je 33 učenika naše škole koji su u 40 minuta rješavali 12 problemskih logičkih zadataka u kategoriji za srednje škole - GigaDabar.  Učenici su pokazali veliku motiviranost i zainteresiranost za ovakav oblik natjecanja kojim se želi pokazati kako računalni uređaji ne služe samo za gledanje filmova, igranje igrica i komunikaciju na društvenim mrežama nego su izvori izazovnih logičkih zadataka koji potiču kvalitetnije i dinamičnije učenje i razvoj računalnog razmišljanja. Svim sudionicima dodijeljena je digitalna značka i diploma, a najuspješnijima zlatna diploma i digitalna značka.

Zahvaljujemo svim učenicima koji su sudjelovali u natjecanju i čestitamo na uspjehu.

Dabar je izazov, pridružite se natjecanju i sljedeće godine!

Ksenija Rastija, prof.