Završna konferencija projekta "Informirani građani za aktivnu zajednicu"

Autor: Sandra Bošnjak, 4. 1. 2021.

Pretposljednjeg dana 2020. godine održana je završna konferencija projekta "Informirani građani za aktivnu zajednicu" Udruge Mladih KRIK Slatina. Konferenciji održanoj putem platforme Zoom prisustvovale su učenice 4. razreda smjer ekonomist i volonterke Klaudija Biljaka, Ivana Bračun i Emma Fabijanac, učenica 2. razreda smjer tehničar za elektroniku Viktorija Velić, kao i voditeljice Volonterskog kluba naše škole, profesorice Marina Ivoš i Silvija Štimac te profesorica Sanja Mrzljak Jovanić, dogradonačelnica.

Na konferenciji su predstavljene provedene aktivnosti projekta financiranog sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade uz sufinanciranje Grada Slatine, a održan je strukturirani dijalog s predstavnicima Grada Slatine, Krik-a, ostalih udruga i učenika na temu "Život mladih u Slatini"'.

Ovim projektom se prije svega željelo potaknuti mlade na preuzimanje uloge aktivnog građanina i povećanje političke pismenosti mladih kroz različite edukacije, i podizanje razine informiranosti mladih o mogućnostima djelovanja u lokalnoj zajednici i podizanju svijesti o važnosti volonterskog rada. Učenici naše škole u projekt su se uključili sudjelujući u edukaciji iz Volonterskog menadžmenta.

Nakon predstavljanja projektnih aktivnosti, sudionici konferencije sudjelovali su u rješavanju konkretnih problema mladih koji su se iskristalizirali prilikom provedbe projektnih aktivnosti – socio-ekonomskim položajem mladih i infrastrukturnim problemima, nedostatkom zabavnih sadržaja za mlade te formalnim i neformalnim obrazovanjem.

Neki od zanimljivih prijedloga rješenja svakako su subvencioniranje kupnje prve nekretnine ne samo za mlade obitelji već i samce, izgradnja gradskih stanova za mlade po povoljnijoj cijeni, stambena zajednica za mlade s intelektualnim poteškoćama, kupovina zemljišta za start-up poduzeća po povlaštenim cijenama, suradnja profesora s udrugama koje su od interesa učenicima, edukacije, te poticanje mladih na priključivanje udrugama koje mogu poslužiti kao platforme za ostvarivanje njihovih potreba.

Na temelju rezultata ovog projekta izradit će se novi Gradski program djelovanja za mlade.

Raduje nas što su se učenici naše škole aktivno uključili u dijalog mladih i predstavnika Grada kako bi se zajednički došlo do što kvalitetnijih rezultata i uključilo mlade u sudjelovanje u aktivnom životu zajednice u kojoj žive.

Silvija Štimac, prof. i Marina Ivoš, prof.

Link (Knowledge of new addictions):