Svjetski dan knjige i autorskih prava

Autor: Sandra Bošnjak, 27. 4. 2021.

23. travnja je Svjetski dan knjige i autorskih prava, a obilježava se i Noć knjige čija je tema ove godine bila "Ljekovita moć knjige". Knjige su, doista, lijek i imaju sposobnost utjecaja na čitatelja svojom pisanom porukom.
Međutim, učenici IV. B razreda opće gimnazije su se na satu Njemačkoga jezika okušali u pisanju stihova, točnije pisanju činkvina.

Činkvina je pjesma od pet stihova. Prvi stih je jedna riječ, najčešće, imenica kojom opisujemo temu. Drugi se stih sastoji od dvije riječi i to pridjeva koji opisuju imenicu iz prvog stiha. U trćem stihu su tri riječi, najčešće su to glagoli odnosno glagolske imenice. Četvrti stih je sastavljen od četiri riječi koje izražavaju osjećaje vezane uz temu. Peti stih je jedna riječ, istoznačnica kojom se sažima bit teme.
Učenici su radili u parovima. Prvo su svoje uratke pisali na hrvatskome jeziku, a zatim ih preveli na njemački.
Radovi su izloženi u školskoj knjižnici pa ih možete doći pročitati.

Željka i Damir Balković