Slatinski gimnazijalci na državnoj Smotri simuliranih suđenja: Kriva zbog ljubavi

Autor: Sandra Bošnjak, 3. 5. 2021.

Putem videokonferencije održana je 15. državna Smotra simuliranih suđenja iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja na kojoj je sudjelovalo 12 ekipa iz Belog Manastira, Bjelovara, Đurđevca, Gline, Koprivnice, Osijeka, Splita, Trogira, Varaždina i Zagreba te učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina za koju su nastupili: Dina Kovač, Dunja Krolo, Elena Bićanić, Lorena Bocor, Lucija Podolski, Luka Šabić, Marija Bljakaj, Mateja Podolski, Noa Fazerkaš, Sonja Prebeg i Vlatka Pačarić, a mentor im je bio profesor Zorislav Jelenčić. Smotra je da je održana online – timovi su se javljali iz matičnih škola, a sudci su bili na Općinskom sudu u Novom Zagrebu.

Smotru su pripremili i organizirali viši savjetnici Nevenka Lončarić Jelačić, prof. soc. paed. phil. i mr. sc. Tomislav Ogrinšak. Sudionike je pozdravio doc. dr. sc. Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske te predsjednica Općinskog suda u Novom Zagrebu Marija Karadžole. Simulirana suđenja dio su učenja i stjecanja kompetencija iz područja međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje - na unaprijed zadanom predmetu kaznene parnice „Općinsko državno odvjetništvo protiv Anice Milac„ učenici se uče ulogama državnog odvjetnika, optuženika, oštećenika, svjedoka, odvjetnika i vještaka, redoslijedu izvođenja dokaza, ispitivanju i protuispitivanju. Tijekom simuliranih suđenja učenici usvajaju vještine argumentiranja, dokazivanja, logičkog zaključivanja, uočavanja važnih činjenica, nepristranog pristupa i javnog nastupa. Posebna važnost je u tome da učenici imaju priliku upoznati način rada i svrhu sudbenog sustava, čime se podiže svijest o važnosti uloge sudstva i vladavine prava u demokratskom društvu. Pripreme za suđenje trajale su pet mjeseci. Informatička potpora bio je profesor Josip Mikolašević, a za opće i epidemiološke uvjete brinula se spremačica Zorica Galiot. Ovo je već sedmi put da Slatinčani sudjeluju na državnim Smotrama simuliranih suđenja, a dosad je nastupilo ukupno 78 učenica i učenika.

Slučaj Anice Milac

Gospođa Anica Milac je medicinska sestra (instrumentarka) zaposlena u Općoj bolnici u Mitogradu. U bolnici radi na odjelu kirurgije u timu doktora Mate Zatezala. Udana je i majka četverogodišnje djevojčice. Njen brak ima uspone i padove.

Kratko vrijeme nakon što je počela raditi u bolnici, počeo joj se sviđati dr. Zatezalo koji je prema njoj bio vrlo susretljiv i više puta joj je izašao u susret kada je tražila zamjenu za dežurstvo ili kada je trebala otići ranije s posla. Nije primijetila da je takav bio i prema drugima iako je čula priče da je u bolnici imao nekoliko afera. Dva puta ga je zamolila da je odveze nakon dežurstva do njene kuće. Njemu je to bilo usput pa je to napravio. Potom su nekoliko puta ručali u bolničkoj kantini. Budući da je doktor bio dobar prema njoj, gospođa Milac mu je za Božić ispekla kolače, a za rođendan par dana nakon toga mu je kupila parfem.

Nekako u to vrijeme počeli su komunicirati preko maila. Nekoliko puta popili su kavu prije i nakon posla u kafiću pored bolnice. Pričali su o poslu, a potom i o drugim stvarima, primjerice o tome tko što voli, o politici pa i o obiteljskoj situaciji.

Ta situacija trajala je dva mjeseca. Doktor je odjednom prorijedio komunikaciju da bi potom potpuno prestala. Gospođa Milac nije znala o čemu se radi pa je poslala nekoliko mailova doktoru na koje on nije odgovorio pa je poslala nekoliko poruka i tijekom noći.

Na poslu joj se obratio doktor kad su bili na samo i rekao da je njihova komunikacija neprimjerena i da mora prestati. Gospođa Milac je bila jako iznenađena i nije ništa rekla. Idući dan je htjela razgovarati, poslala je doktoru mail da se nađu u kafiću nakon posla. Tamo ga je čekala dva sata, ali se on nije pojavio. Idući dan ga je na poslu pitala zašto nije došao na sastanak, ali on nije ništa odgovorio. Potom mu je noću opet poslala nekoliko poruka, a on joj je odgovorio da će razgovarati na poslu. No, doktor nije došao na posao.

Par dana nakon toga posjetili su je djelatnici policije i zamolili da dođe na razgovor u policijsku postaju. Tamo su joj rekli da je doktor podnio kaznenu prijavu protiv nje za nametljivo ponašanje te su je uhitili i odveli na ispitivanje.

Iskaz optužene Anice Milac  - Vlatka Pačarić (audio zapis)

Zorislav Jelenčić, prof.