preskoči na sadržaj

Srednja škola Marka Marulića Slatina

Naslovnica

Judita i nakon 500 godina u „Maruliću“ (integrirani nastavni dan u povodu Dana škole)

Autor: Sandra Bošnjak, 7. 5. 2021.

U našoj je školi u travnju bilo sve u znaku Marulića. Naime, 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige u njegov spomen jer je toga datuma 1501. g. dovršio pisanje prve hrvatske tiskane knjige (1521. g.) na narodnom jeziku pod nazivom Judita. S obzirom na to da naša škola nosi ime Oca Hrvatske Književnosti, istoga se datuma obilježava njezin Dan, ali ni tu nije kraj značaja velikog Marulića. Hrvatski je sabor 12. travnja proglasio Godinu Marka Marulića (od 22. travnja 2021. do 22. travnja 2022. g.) kako bi javnost imala priliku osvijestiti važnost lika i djela autora čijom se zaslugom hrvatska kultura uvrstila u europske, a i svjetske okvire.

U Marulićevu čast učenici 2. razreda opće gimnazije sudjelovali su u aktivnostima mini-projekta prema zamisli prof. Željke Orban kojoj su se odazvali predmetni nastavnici Mirjana Drenski (Povijest), Matija Gosler (Geografija) i Jelena Matišić (Vjeronauk). Polazište je većine aktivnosti roman Mire Gavrana pod istoimenim nazivom Judita. Njegova inačica priče o biblijskoj udovici Juditi stilizirana je i suvremenom čitatelju jezikom daleko bliža od Marulićeva epa. To naravno ne umanjuje vrijednost Marulićeva djela, već je proširilo područje učeničkih istraživanja i stilskih usporedbi.

U timskom radu, kreativnosti, toleranciji, druženju i povrh svega učenju, učenici su u svojim imenovanim ulogama, na spomenutim predmetima, proučavali i izrađivali sljedeće:

  1. POVJESNIČAR – povijesne prilike u Marulićevo doba   (POVIJEST)
  2. ISTRAŽIVAČ – najvažnije informacije o autorima - Maruliću (epu) i Gavranu  (romanu)
  3. FABULIST – ukratko je prikazao radnju
  4. PUTOPISAC – kretanje likova i  izrada karte s mjestima radnje (GEOGRAFIJA)
  5. TUMAČ LIKOVA – portret likova uz citate  (vanjsku i unutarnju karakterizaciju)
  6. PRIPOVJEDAČKI POSTUPATELJ – pripovjedne tehnike zastupljene u romanu i epu
  7. KNJIŽEVNI JEZIKOSLOVAC – jezični stil pisanja, zanimljive, nepoznate riječi i prijevod na suvremeni jezik
  8. POVEZIVAČ – pronašao je  vezu i usporedio biblijsku priču s pričom u romanu (VJERONAUK)
  9. PITALICA – zapisao je  pitanja likovima i piscu o svemu što ga zanima o djelu (intervju)
  10. SPISATELJ – dopisao je  ili promijenio dio romana (radnje)
  11. ILUSTRATOR – prikazao je  na crtežima radnju likova (strip)
  12.  FILMOFIL – izradio je plakat za film
  13. IZBORNIK – izdvojio je najzanimljivije dijelove iz romana uz obrazloženje zašto baš njih
  14. KVIZOFIL – izradio je kviz za provjeru usvojenosti informacija i povratne informacije o provedenom projektu

 

Sve su aktivnosti zabilježene i dokumentirane u kratkom videu.

 

U realizaciji integriranog dana svakako je važno naglasiti trud našeg knjižničara prof. Damira Balkovića koji je omogućio dostupnost knjiga za sve učenike posudbom iz knjižnice Industrijsko-obrtničke škole. Ovom prilikom zahvaljujemo našem knjižničaru, ravnatelju i knjižničarki Industrijsko-obrtničke škole bez čije pomoći naše aktivnosti ne bi mogle biti ostvarene.

Također je važno istaknuti još jednu međuškolsku suradnju s područja našega grada, a to je suradnja OŠ Josipa Kozarca pod vodstvom nastavnice povijesti, Martine Grundler Hrale, i školske knjižničarke, Jelene Martinović, koje su se zajedno s učenicima 7. razreda priključile obilježavanju našeg Dana škole u radionici na temu Marka Marulića. Tako su osnovnoškolci istraživali povijesne događaje i osobe Marulićeva doba, pisali su vijesti, intervju i histagrame.

 

 

 

Nakon virtualne šetnje i uvida u aktivnosti svojih starijih kolega, u anketnom obrascu osnovnoškolci su nam poslali pozitivne reakcije i izrazili želju za budućom suradnjom.

Po završetku svih aktivnosti naši su učenici u digitalnom kvizu pokazali usvojenost informacija o Ocu Hrvatske Književnosti i prvom tiskanom djelu na hrvatskome jeziku, ali i pozitivne reakcije na cjelokupni projekt i međupredmetnu suradnju. Na ovaj smo način uspostavili virtualnu suradnju s osnovnoškolcima, odali počast i dike ter hvaljenja Marku Maruliću, ocu hrvatske književnosti, obilježili Dan naše škole i priključili se obilježavanju Godine Marka Marulića.

Napomena: fotografije i poveznicu na uratke osnovnoškolaca ustupile su nastavnica Martina i knjižničarka Jelena

Autorica: Željka Orban, prof.




Susjedne škole
Osnovne škole: Srednje škole:
OŠ Eugena Kumičića OŠ Josipa Kozarca Industrijsko-obrtnička škola

Kontaktirajte školu

 

 

 

 


 

 

Popis udžbenika

Raspored zvona


 

 

eTwinning

Pano tjedna


Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.

Instagram
Školska zadruga "SLATINA"
Škola na društvenim mrežama



Školska zadruga

Pronađite nas i na:


Š K O L S K I V R T


CMS za škole logo
Srednja škola Marka Marulića Slatina / Trg Ruđera Boškovića 16, HR-33520 Slatina / www.ss-mmarulica-slatina.skole.hr / ss.marka.marulica@vt.t-com.hr
preskoči na navigaciju