Dani medijske pismenosti – edukacija i radionice: JEDNIM KLIKOM DO INFORMACIJSKOG POREMEĆAJA

Autor: Sandra Bošnjak, 20. 5. 2022.

Od  9. – 13. svibnja učenici strukovne škole zanimanja ekonomist i učenici opće gimnazije od 1. do 3. razreda obilježili su Dane medijske pismenosti na blok satu nastave informatike. Aktivnosti obilježavanja medijske pismenosti s učenicima je vodila i osmislila prof. Ksenija Rastija.

Na temelju prošlogodišnje provedene ankete s učenicima potvrđeno je da su društvene mreže glavni, a vrlo često i jedini izvor informiranja mladih. Ove godine, kroz edukaciju, predavanje i radionice objedinjene pod nazivom Jednim klikom do informacijskog poremećaja, učenici su spoznali opasnosti informiranja preko društvenih medija te se upoznali s digitalnim alatima i načinima  kreiranja lažnih vijesti i dezinformacija.

Cilj obilježavanja Dana medijske pismenosti ove godine  je potaknuti učenike na kritičko vrednovanje medijskih sadržaja te ukazati na utjecaj društvenih mreža koje, ako nismo dovoljno educirani i oprezni, dovode do informacijskog poremećaja kod pojedinca i društva. Također je cilj potaknuti učenike da prije nego što prosljeđuju neku informaciju razmisle o posljedicama koje može uzrokovati neistinita proslijeđena informacija. Kako bi što bolje prepoznali lažne vijesti i dezinformacije kreirali su sami atraktivne i bombastične naslove u obliku klikolovki i mamilica, kao što su i vijesti u medijima koje svakodnevno klikom otvaraju.

Ostale naslove pogledajte na Padlet ploči gdje su ih učenici objavljivali:

Osim provedene radionice pogledani su i video materijali s portala Medijska pismenosti te kreirani kvizovi o medijskoj pismenosti i digitalni materijali s uputama i savjetima kako prepoznati lažne vijesti i dezinformacije.

Razgovarali smo o važnosti medijske pismenosti ne samo kod mladih već i svih građana, kako bi izbjegli paniku i strah koji nam mediji šire u svojim vijestima te kako bi se oteli utjecaju medija na formiranje mišljenja i stavova.

Autorica: Ksenija Rastija, prof.