Aktivnosti u knjižnici

Sve aktivnosti koje su vezane za školsku knjižnicu tijekom školske godine provode se prema Godišnjem planu i programu školske knjižnice.

Vijesti....

Izložba knjiga starijih od 80 godina koje posjeduje naša knjižnica

Autor: Damir Balković, Sandra Bošnjak, 4. 11. 2019.

Nakon revizije, koja je provedena u srpnju, i nabave nekih novih naslova u kolovozu i rujnu, naša knjižnica ima skoro 8100 svezaka. Među njima se može naći knjiga za svačiju dušu, od lektirnih naslova, koji su u većini, do različitih žanrova beletristike te do stručnih knjiga iz gotovo svih znanstvenih područja.

Međutim, valja izdvojiti, svakako i knjige koje su starije više od 80 godina. Takvih knjiga imamo 58. Najstarija knjiga je iz 1864. godine, a to su Djela Stanka Vraza koje je izdala Matica ilirska.

Valja, svakako, izdvojiti i ostale knjige koje su tiskane još u 19. stoljeću, a to su: Knez Nikola Zrinjski, junačka drama u pet činova koju je sastavio Matija Ban, a tiskana je 1888.; Pod Nehajem – pripovijest iz senjskog života, Vjenceslava Novaka, tiskana 1892.; Pjesnička djela Mirka Bogovića izdana 1895. godine. Svakako treba spomenuti i prvih pet dijelova Rječnika hrvatskoga ili srpskoga jezika koji su izlazili od 1880. do 1903. godine. Autori pojedinih dijelova bili su različiti, a kako stoji na prvim stranicama „na svijet ih izdaje Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti“. Posljednji dio Rječnika izašao je 1976. godine.

Knjige su bile izložene u školskoj knjižnici gdje su ih učenici mogli prelistati. Knjižničar je pozvao razrednike da dovedu učenike kako bi pogledali ovu zanimljivu izložbu. Pozivu su se odazvale razrednice II. B , I. A i III. A gimnazije. Knjižničar je s učenicima održao radionice kako bi im približio što više ove zanimljive „stare“ knjige.

Izložba je održana u Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica čija je ovogodišnja tema „Maštajmo“ i u Mjesecu hrvatske knjige koji je započeo 15. listopada i traje do 15. studenoga, a tema mu je „U ritmu čitanja“. Do kraja Mjeseca hrvatske knjige planiramo provesti još neke aktivnosti u školskoj knjižnici.