Izvješća s naših stručnih ekskurzija

Terenska nastava 2. a i b razreda gimnazije i 2. razreda ekonomije

Autor: Željka Balković, Zorislav Jelenčić, 8. 5. 2019.

Učenici drugih razreda gimnazije i ekonomije su 2. i 3. svibnja 2019.godine u sklopu terenske nastave posjetili Graz, Beč i Bratislavu.
U pratnji svojih razrednika prof.Jelenčića, prof.Drokan i prof.Balković učenici su prvi dan doputovali u Graz, te se upoznali s glavnim gradom pokrajine Štajerske, koji je i sveučilišni grad i ugošćava veliki broj hrvatskih studenata.

Glavno je obilježje grada na Muri Glockenturm, toranj sa satom, do kojeg se trebalo popeti strmim stepenicama. Neki od nas su se ipak vozili liftom! :)

Nakon razgleda Graza krenuli smo put Beča, koji je kao glavni grad Republike Austrije, bio naše glavno odredište. Poslije podne smo posjetili dvorac Belvedere, zatim smo otišli do Muzeja povijesti umjetnosti i razgledali njegov stalni postav, uživali u "Pravoj bečkoj večeri", a navečer u Prateru, najstarijem zabavnom parku u ovom dijelu Europe.

Drugi dan smo praćeni kišom ipak hrabro krenuli u panoramski i pješački razgled Beča.Svi ćemo zapamtiti da Ring znači prsten, a da smo vožnjom u krug vidjeli sve značajnije građevine na Ringu, od zgrade opere, muzeja,parlamenta, vijećnice, sveučilišta. Prošetali smo se do Hofburga,prošli pored mladih koji su upozoravali na pogubne klimatske promjene, vidjeli smo najpoznatiju ulicu Kärtnerstrasse koja nas je dovela do katedrale sv. Stjepana koja oduševljava brojne posjetitelje.Nas je osim katedrale oduševilo vidjeti i šarene kuće F. Hundertwassera.

Na putu kući posjetili smo još jedan glavni grad. Bratislava se nalazi nedaleko Beča i glavni je grad Slovačke. Osvojila nas je svojim šarmom i činjenicom da se sa zidina tvrđave mogu vidjeti tri države: Austrija, Slovačka i Mađarska.

Domovima smo se vratili sretno i puni dojmova, a ono o čemu smo učili prošli mjesec, učenici su imali priliku vidjeti uživo.