> Nastava  > Aktivnosti  > Pano tjedna

Kako bi obilježili važne datume tijekom školske godine, vrijedni učenici i nastavnici naše škole izrađuju prigodne panoe.

Školska godina 2017./2018.

Obljetnice rođenja Vesne Parun i Charlesa Bodelairea

Autor: Sandra Bošnjak, 7. 4. 2022.

U ovom tjednu obilježavamo 201. rođendan francuskog pjesnika Charlesa Bodelairea i 100. rođendan naše pjesnikinje Vesne Parun.
Vesna Parun rođena je na otoku Zlarinu 10. travnja 1922. godine. Pisanjem se bavila od najranije dobi, a svoju je prvu pjesmu objavila sa samo deset godina. Tijekom života objavila je više od 60 knjiga, od čega su najpoznatije zbirke poezije Zore i vihori te Crna maslina. Pisala je pjesme, drame, prozu, dječju poeziju, a osim pisanja, bavila se prevoditeljstvom slovenskih, bugarskih i francuskih djela. Za svoj je rad osvojila brojne nagrade, među kojima se najviše ističu Nagrada Matice hrvatske za zbirku Crna maslina objavljenu 1955. godine te Nagrada Vladimir Nazor za životno djelo 1982. godine. Vesna Parun umrla je u Stubičkim Toplicama 25. listopada 2010. godine.

Charles Baudelaire rođen je 9. travnja 1821. godine u Parizu. Zbirka „Fleures du mal“, odnosno Cvjetovi zla, nastala 1857. godine, ujedno je i najpoznatija Baudelaireova zbirka pjesama. Zbirka sadrži preko 160 pjesama, od kojih su najpoznatije Kosa, Egzotični miris, Balkon, Strvina, Zmija koja pleše, Alegorija, a pisana je u periodu od 15 godina. Baudelaira se opisuje kao jednog od utemeljitelja simbolizma. Veliki utjecaj imao je na hrvatske pjesnike, posebice Antuna Gustava Matoša, Tina Ujevića, Vladimira Nazora i Antuna Branka Šimića. Umro je 31. kolovoza 1867. godine u Parizu.

Obljetnice su planirane Godišnjim planom i programom stručnog suradnika knjižničara.

Izvori:

Bosilj, Nikolina. 2020. Charles Baudelaire i simbolizam. Završni rad. Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, https://zir.nsk.hr/islandora/object/aukos%3A507/datastream/PDF/view

Parun, Vesna, Hrvatska enciklopedija, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, https://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=46830

mag. cult. Katja Janković