2015-12-03 22:43:44

TERENSKA NASTAVA UČENIKA 4.a i 4.b RAZREDA OPĆE GIMNAZIJE U VUKOVARU

Dana 27. studenog 2015. godine učenici završnih razreda opće gimnazije naše škole pohađali su terensku nastavu u Vukovaru. Nastava se provodila iz školskih predmeta Povijesti, Geografije, Likovne i Glazbene umjetnosti te Filozofije.
Učenike su vodili predmetni nastavnici, profesori Robert Nikčevski, Matija Gosler i Dario Kovač, a na put se s nama uputila i naša voditeljica smjene, diplomirana povjesničarka Mirjana Drenski, također nastavnica Povijesti naše škole.
Putovanje nam je, već tradicionalno, omogućila HVIDR-a Slatina, te im se i ovim putem još jednom zahvaljujemo!

Na putovanje smo krenuli u 7:00 h ispred škole i oko 9:30 h već smo bili na ulazu u bivšu vukovarsku vojarnu, danas Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, gdje nas je dočekao pukovnik Mihaljević i poveo u obilazak Centra.
Učenici su bili upoznati s tehnikom i načinom ratovanja, te samom bitkom za Vukovar koju im je pukovnik Mihaljević vrlo živopisno prezentirao, pri tome težeći da učenici sami izvuku zaključak koji su bili pravi uzroci rata i kako je kronološki tekla bitka za Vukovar.
Također, učenici su mogli vidjeti repliku logora Stajićevo i uvjete u kojim su živjeli logoraši.

Nakon Memorijalnog centra uputili smo se u Opću bolnicu Vukovar, tj. na Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. gdje su učenici bili upoznati s funkcioniranjem bolnice u razdoblju od sredine kolovoza do 18. studenog 1991. godine, također uz stručno vodstvo, te sudbinom ranjenika nakon pada Vukovara.

Kronološkim slijedom bitke za Vukovar put nas je odveo na Ovčaru, u Spomen dom i na mjesto masovne grobnice. Tamo su se učenici upoznali sa sudbinom ranjenika i osoblja Opće bolnice Vukovar nakon samoga pada grada. Na mjestu masovne grobnice učenici su zapalili lampion u znak zahvale svim poginulim braniteljima, civilima i osoblju bolnice, čiji je životni put završio na Ovčari.

Nakon Ovčare posjetili smo novootvoreni Muzej vučedolske kulture, gdje smo se, uz stručno vodstvo, upoznali s postavom muzeja i načinom života ljudi Vučedolske kulture.
Muzej je jedan od najljepših novih muzeja u Europi, a s godinama, kako arheologija bude otkrivala još više materijalnih ostataka, muzej će dobivati na važnosti.
Savjetujemo svima da posjete muzej i obogate svoje znanje o hrvatskoj kulturno-povijesnoj baštini.

Nakon Muzeja vučedolske kulture nakratko smo se zaustavili na Memorijalnom groblju Vukovar gdje su predstavnici razreda zapalili lampione u čast poginulim vukovarskim braniteljima.

Pošto nas je kiša potjerala s Memorijalnog groblja, uputili smo se u sam centar grada Vukovara gdje smo imali slobodno vrijeme za okrijepu od cjelodnevne terenske nastave. Na put kući krenuli smo oko 17:30 h i vratili se na mjesto polaska oko 19:30 h.
Kao voditelj putovanja, smatram da smo u potpunosti ispunili cilj naše aktivnosti, a to je potaknuti kod učenika svijest o veličini vukovarske žrtve u Domovinskom ratu, kao reprezentativnog primjera ukupne hrvatske žrtve u borbi za neovisnost.

Dario Kovač, prof.pov.geo.


Srednja škola Marka Marulića Slatina