2012-12-16 10:38:49

Predstavljen zbornik o srpskoj pobuni u zapadnoj Slavoniji

„Srpska pobuna u zapadnoj Slavoniji 1991.-1995.: nositelji, institucije, posljedice“ naziv je zbornika radova koji je izdao Hrvatski institut za povijest u Slavonskom Brodu i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar iz Zagreba, a koja je predstavljena u Hrvatskom domu u Slatini u sklopu obilježavanja 21. obljetnice stradanja i oslobođenja Voćina. Zbornik je predstavio prof. Mladen Barać, koji je s dr. Ivicom Miškulinom uredio knjigu.

Mladen Barać i Stanko Andrić

Stanko Andrić, predstojnik Podružnice za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskog instituta za povijest u Slavonskom Brodu, tom je prigodom govorio o nakladničkoj djelatnosti ustanove na čijem je čelu, a koja postoji od 1996. godine. Naglasio je znanstveno izdavaštvo, koje je rezultat dobre suradnje sa znanstvenicima i povjesničarima iz Hrvatske i inozemstva, osobito s područja bivše Austro-Ugarske. Urednici zbornika „Srpska pobuna…“ okupili su tim znanstvenika, koji su pripremili priloge za knjigu na temelju obilnog arhivskoga gradiva koje se nalazi u arhivima kontinentalne Hrvatske. S obzirom na opsežnost teme, pozornost je usmjerena analizama „ključnih sfera srpske pobune“ na području zapadne Slavonije. U projekt zbornika uključeni su i znanstvenici iz najeminentnijih ustanova u Hrvatskoj koje se bave Domovinskim ratom. – Najveća vrijednost objavljenih radova je činjenica da su svi nastali na izvornom, do sada nepoznatom i neistraženom arhivskom gradivu, rekao je Barać.
Zbornik je podijeljen u tri cjeline, od koji se prva bavi duhovnim inspiratorima i političkim protagonistima srpske pobune (lokalne organizacije Srpske demokratske stranke i slavonska eparhija Srpske pravoslavne crkve), a predstavljeno je i djelovanje 5. banjalučkog korpusa JNA uz rekonstrukciju oružane pobune i borbenih događanja. Drugi dio odnosi se na institucije i sadrži četiri rada o djelovanju vojske i milicije, upravno-pravosudnih i političkih institucija, a treće poglavlje govori o zločinima srpskih dobrovoljačkih paravojnih snaga (Bilogora, Voćin) i demografske posljedice Domovinskog rata. Zbornik sadrži 12 tematskih karata okupiranog područja, fotografije, prijepis 26 najzanimljivijih dokumenata iz srpskih izvora i drugi prilozi.
Na obilježavanju 21. obljetnice stradanja Voćina i predstavljanju zbornika bili su izaslanik predsjednika RH dr. Ive Josipovića, zapovjednik Zapovjedništva za obuku i doktrinu Hrvatske kopnene vojske Fran Krsto Frankopan iz Osijeka brigadir Blaž Beretin, načelnik Stožera Zapovjedništva za obuku i doktrinu brigadir Željko Žeželj, ratni zapovjednik 136. brigade HV stožerni brigadir Josip Černi, gradonačelnik Slatine Ivan Roštaš, brojni predstavnici braniteljskih udruga i učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina.


Srednja škola Marka Marulića Slatina