2013-12-17 11:45:00

VUKOVAR - grad heroja

U korelaciji predmetnih kurikuluma geografije i povijesti učenici naše škole 30. studenoga 2013. godine posjetili su Vukovar. Udruga Hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata Slatina u suradnji s profesorima povijesti omogućila nam je provedbu terenske nastave pod nazivom Vukovar – grad heroj. Voditelji terenske nastave bili su profesori geografije i povijesti Matija Gosler i Dario Kovač te diplomirana povjesničarka Mirjana Drenski, a nastava je organizirana za učenike četvrtih razreda opće gimnazije Srednje škole Marka Marulića Slatina.

Cilj terenske nastave iz geografije bilo je stjecanje prirodno-geografskih spoznaja o prostoru nizinske Hrvatske.
Razgovor učenika s našim domaćinom u Vukovaru, hrvatskim braniteljem Tomislavom Kovačem, pridonio je njihovu boljem razumijevanju procesa vojnih operacija u borbi za Vukovar. Prikaz stalnog postava Memorijalnog centra Domovinskog rata predočio je učenicima uvjete u kojima su živjeli i borili se hrvatski branitelji u jesen 1991. godine.
Gospodin Kovač dočekao nas je ispred bolnice. Obilaskom dijela bolnice koji prikazuje stanje u Vukovaru tijekom jeseni 1991. godine te prikazivanjem filma o posljednjim danima vukovarske bolnice, učenici su osvijestili razinu stradanja stanovništva Vukovara.

S dubokim osjećajem pijeteta prema žrtvama stradalim u Vukovaru, krenuli smo iz bolnice prema Spomen domu Ovčari i mjestu masovne grobnice u neposrednoj blizini. U zajedničkoj molitvi, uz zapaljene svijeće, prisjetili smo se događaja koji se zbio 18. studenoga 1991. godine.

Učenici četvrtih razreda opće gimnazije naše škole nedavno su u Hrvatskom domu u Slatini prisustvovali predstavljanju knjige Slavka Peršića o hrvatskom branitelju iz Donje Motičine Davoru Batracu – Keksu. Tom prigodom on je ispričao svoju priču o danima provedenim u Vukovaru i o danima provedenim izvan Vukovara nakon 20. studenoga 1991. godine. Prilikom posjeta gradu heroju, učenici su se prisjetili njegove priče.

Dani zarobljeništva i mučenja hrvatskih branitelja i civila u koncentracijskim logorima, te dani nerazumijevanja nakon oslobađanja iz zatočeništva, povezani s trenutkom molitve i tišine na mjestu masovne grobnice Ovčara, i danas otvaraju mnoga pitanja.

Voditelj Memorijalnog groblja u Vukovaru ispričao nam je priču o dolasku hrvatskih branitelja na posljednju točku njihova ovozemaljskog puta. Vječni plamen i bijeli križ, kao i brojna, ali pobrojana, prazna mjesta na koje svaki hrvatski branitelj ima pravo, na učenike je ostavio duboki dojam. Predstavnici razreda ispred vječnog plamena zapalili su svijeće u ime cjelokupnog Vijeća učenika naše škole.
Bojnica Tamara u Memorijalnom centru Domovinskog rata, zajedno s našim domaćinom, objasnila je vojnu situaciju u Vukovaru te jeseni 1991. godine.

Uz stalni postav oružja i mehanizacije hrvatskih branitelja, domaće proizvodnje, u centru se nalazi i primjer koncentracijskih logora kroz koje su prošli hrvatski branitelji nakon 20. studenoga 1991. godine. Učenik IV.a razreda Zvonimir Jauk sudjelovao je s bojnicom Tamarom u prikazu postupanja prema hrvatskim braniteljima u logorima Stajićevo, Begejci ili Sremska Mitrovica.

Na ušću rijeke Vuke u Dunav, u Vukovaru – gradu heroju, život nastavlja dalje svoju priču. Ljudi toga grada svjesni su svoje prošlosti i ne žele da se ona ponovi. Centri i spomen domovi postoje da se ne zaborave strahote koje mogu proizaći iz nedostatka tolerancije.
U trećem dijelu naše suradnje s Udrugom Hvidra Slatina, učenici naše škole sudjelovali su u 5. hodočašću hrvatskih branitelja, Hrvatske vojske i policije Gospi Voćinskoj 13. prosinca 2013. godine.

U dokumentu Citati učenika pročitajte mišljenja učenika o Vukovaru - gradu heroju.


Srednja škola Marka Marulića Slatina