Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine u mjesecu veljači. Tada diljem Europe ali i svijeta, pa tako uključujući i Hrvatsku, se provode razne manifestacije kroz škole i javne prostore s ciljem da se skrene pozornost javnosti na važnost sigurnog korištenja interneta u djece. U tom smislu organiziraju se informativne radionice za djecu i roditelje, osiguravaju se mjesta na javnim prostorima s informacijama o problematici sigurnosti na internetu, u školama se kroz cijeli mjesec potiče na likovne i multimedijske radionice s djecom, čiji se radovi prezentiraju kroz izložbe. Europski centar za sigurniji internet ima naziv Insafe. Na stranici europskog centra nalazi se mreža nacionalnih centra svake države članice Europske unije.

Naša škola se svake godine uključuje u obilježavanje ovog dana kroz različite aktivnosti.

Dan sigurnijeg interneta

Autor: Ksenija Rastija, 13. 2. 2017.

Naša škola se i ove godine pridružila obilježavanju Dana sigurnijeg interneta koji se svake godine obilježava drugoga dana u drugom tjednu drugoga mjeseca u godini diljem svijeta. Dan sigurnijeg interneta se organizira u sklopu projekta „Safer Internet Centre Croatia: Making internet a good and safe place”  udruge Centra za nestalu i zlostavljanu djecu (csi.hr)  kako bi zaštititi djecu od raznih oblika zlostavljanja putem interneta.

Svjesni smo da su prvi puta u povijesti mladi tehnološki napredniji od odraslih, te se postavlja pitanje razumiju li mladi posljedice uporabe tehnologije? Upravo je cilj ovoga  projekta upozoriti mlade na opasnosti uporabe novih tehnologija, a osobiti opasnosti na internetu te ih  educirati kako da se zaštite od tih opasnosti.
U našoj  školi Dan sigurnijeg interneta obilježili su učenici prvih razreda sa svojom profesoricom informatike Ksenijom Rastija na nastavi informatike i računalstva kroz projektne zadatke, prezentiranje i rasprave te sudjelovanjem na kvizu. Kako svi učenici nisu imali informatiku u utorak, 7. veljače, na sam Dan sigurnijeg interneta njihove radionice provedene su tijekom cijeloga tjedna.

Kroz radionice i edukaciju došli smo o dva ključna zaključka:

1. internet je danas najčešće sredstvo učenja i zato ga treba preporučiti učenicima ali istovremeno  to  zahtjeva zajedničku odgovornost društva, obitelji i škole u poticanju pozitivnih i uklanjanju negativnih strana interneta,
  2. zabraniti korištenje interneta nije rješenje, trebamo stvorite pravila i poučavati djecu o ponašanju i kretanju u virtualnom svijetu.