Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine u mjesecu veljači. Tada diljem Europe ali i svijeta, pa tako uključujući i Hrvatsku, se provode razne manifestacije kroz škole i javne prostore s ciljem da se skrene pozornost javnosti na važnost sigurnog korištenja interneta u djece. U tom smislu organiziraju se informativne radionice za djecu i roditelje, osiguravaju se mjesta na javnim prostorima s informacijama o problematici sigurnosti na internetu, u školama se kroz cijeli mjesec potiče na likovne i multimedijske radionice s djecom, čiji se radovi prezentiraju kroz izložbe. Europski centar za sigurniji internet ima naziv Insafe. Na stranici europskog centra nalazi se mreža nacionalnih centra svake države članice Europske unije.

Naša škola se svake godine uključuje u obilježavanje ovog dana kroz različite aktivnosti.

Dan sigurnijeg interneta - DSI2021

Autor: Sandra Bošnjak, 4. 3. 2021.

Dan sigurnijeg internet (9. veljače 2021.) obilježava se svake godine drugog utorka u veljači. Iako je to samo jedan dan u godini, učenici Opće gimnazije i Strukovne škole obilježili su ga tijekom dva tjedna (od 8. do 19. veljače) na nastavi informatike i računalstva sa svojim profesoricama Ksenijom Rastijom i Sandrom Bošnjak. Aktivnosti i rad s učenicima proveli smo tijekom nastave na daljinu, ali i na nastavi u školi.

Od 8. do 12. veljače na nastavi na daljinu:

• Učenici su educirani putem prezentacije i edukacijskih materijala o opasnostima na internetu na Loomen platformi gdje su dobili i aktivnosti za izradu digitalnih radova na temu opasnosti i sigurnosti na internetu (stripove, ankete, kvizove, digitalne knjige, crteže, postere). Učenici su ostavljali digitalne poruke i savjete djeci i mladima kako biti siguran na internetu. Učenici prvih razreda popunjavali su i anketu o vršnjačkom nasilju.
  • Sudjelovali su  u online kvizu te pratili  ZOOM webinar za djecu i mlade pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj džungli“
  • Profesorice su se dodatno educirale praćenjem  ZOOM webinara za stručnjake, na kojemu se govorilo o „Jačanju kapaciteta stručnjaka za rad u digitalnom okruženju“.

Digitalni radovi učenika:

Digitalne knjige

Posteri

Stripovi

Digitalne poruke i savjeti djeci i mladima

Crteži na temu opasnosti na internetu

Ankete

Kviz

Od 15. do 19. veljače na nastavi u školi:

• Proveli smo debatu ne teme: Internet je siguran medij i Cyberbullying je opasniji od običnog bullyinga te  raspravljali o opasnostima i sigurnosti na internetu.
  • Glavni cilj debate je osvijestiti mlade da se moramo educirati i usmjeravati na korištenje interneta u pozitivnom smjeru te da moramo poduzeti sve mjere kako ni internet bio za nas sto sigurniji medij za rad.
  • Analizirali smo učeničke digitalne radove i vršnjački ih vrednovali.

Ksenija Rastija, prof. i Sandra Bošnjak, prof.