Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine u mjesecu veljači. Tada diljem Europe ali i svijeta, pa tako uključujući i Hrvatsku, se provode razne manifestacije kroz škole i javne prostore s ciljem da se skrene pozornost javnosti na važnost sigurnog korištenja interneta u djece. U tom smislu organiziraju se informativne radionice za djecu i roditelje, osiguravaju se mjesta na javnim prostorima s informacijama o problematici sigurnosti na internetu, u školama se kroz cijeli mjesec potiče na likovne i multimedijske radionice s djecom, čiji se radovi prezentiraju kroz izložbe. Europski centar za sigurniji internet ima naziv Insafe. Na stranici europskog centra nalazi se mreža nacionalnih centra svake države članice Europske unije.

Naša škola se svake godine uključuje u obilježavanje ovog dana kroz različite aktivnosti.

Profesorica Ksenija Rastija među 10 najboljih nastavnika za DSI2021

Autor: Sandra Bošnjak, 21. 4. 2021.

Drugu godinu za redom profesorica Ksenija Rastija nagrađena je od Centar za sigurniji Internet (CSI) i izabrana u 10 najboljih nastavnika koji daju poseban doprinos obilježavanju Dana sigurnijeg interneta i koji ulažu zapaženi trud i rad s mladima kako bi im ukazali na opasnosti na internetu te im učinili internet sigurnim mjestom.

Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta 9. veljače 2021. g. Centar za sigurniji internet s partnerima i suradnicima organizirao je aktivnosti s ciljem poticanja i promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe tehnologije i mobilnih uređaja među mladima djecom i roditeljima. S učenicima naše škole provedene su brojne aktivnosti pod mentorstvom profesorice Ksenije Rastije te objedinjene i prijavljene na nagradni natječaj koji je objavio CSI.

Osim iscrpnog izvješća o provedenim aktivnostima s učenicima, na natječaj u CSI priloženi su učenički radovi i fotografije provedenih aktivnosti na nastavi po razredima:

• 1. a i 1. b gimnazija – radionice o opasnostima na internetu, poruke o sigurnijem internetu, anketa o vršnjačkom nasilju, debata,
  • 2. a i 2. b gimnazija - stripovi, ankete i kvizovi
  • 3. a i 3. b gimnazija – digitalne knjige : Opasnosti na internetu i Savjeti djeci i mladima za sigurniji internet
  • 1. ekonomist – digitalni crteži, radionice o opasnostima na internetu, poruke o sigurnijem internetu,
  • 2. ekonomist – plakati: Opasnosti na internetu, Savjeti za djecu i mlade te Savjeti za roditelje.

Centar za sigurniji internet prepoznao je naš rad i potvrdio je da su izvrsnom suradnjom učenika i profesorice Rastije kreirani kvalitetni radovi koji imaju jasnu poruku i potiču mlade na sigurniju i odgovorniju upotrebu tehnologije i mobilnih uređaja kako bi se sačuvali od opasnosti na internetu.

Popis nagrađenih učitelja, nastavnika i stručnih suradnika te nagrađenih škola pogledajte na poveznici Nagrade.

Radove učenika i fotografije provedenih aktivnosti možete pogledati na poveznici već objavljenoj na stranici naše škole: Dan sigurnijeg interneta2021