Školska godina 2021./2022.

Međupredmetni projekt Kultura i mediji – kritičko vrednovanje medijskih sadržaja provodi se u 3. a i 3. b razredu opće gimnazije i povezao je nastavne predmete Hrvatski jezik (Željka Orban, prof.), Informatika (Ksenija Rastija, prof.), Psihologija (Zorica Karan, prof.) i Tjelesna i zdravstvena kultura (Mirta Drokan, prof.). U projekt je uključena i školska psihologinja, Ljiljana Matošević.

Voditeljice projekta su Željka Orban i Ksenija Rastija.

Ciljevi projekta:

• podići svijest učenicima o utjecaju medija na mišljenje pojedinca i društva u cjelini
  • educirati učenike kako analizirati medijski sadržaj
  • pomoći učenicima u razvijanju metoda i sposobnosti kritičkog vrednovanja medijskih sadržaja
  • naučiti učenike kritičkom promišljanju, uočavanju i iskorištavanju pozitivnih medijskih utjecaja
  • osvijestiti učenike o važnosti medijske pismenosti u vremenu u kojem živimo,
  • opismeniti i produbiti razinu medijske pismenosti učenika u pristupanju medijskim sadržajima i pri njihovu stvaranju,
  • osvijestiti učenike o važnosti izgradnje vlastitih interesa i odgovornog ponašanja te donošenja ispravnih odluka,
  • razviti kod učenika  timski rad i suradnju pri rješavanju zadanih zadataka
  • upoznati javnost prikazivanjem rezultata provedenih aktivnosti u projektu (ostale učenike i nastavnike škole, učenike osnovnih škola, roditelje, sugrađane)

Vrijeme provedbe: od  listopada 2021. do 8. svibnja 2022. (Dani medijske pismenosti)

Načini realizacije (sve provedene aktivnosti nalaze se u nastavku na ovoj web stranici).

• HJ – sastavljanje i izrada mamilica i klikolovki u digitalnom okruženju, sastavljanje i provedba intervjua sa školskom psihologinjom, radionica o kritičkom vrednovanju medijskih sadržaja i načinima raspoznavanja lažnih vijesti i  dezinformacija, izrada izvješća o projektu
  • INF – kvizovi kroz virtualno programiranje u Scratch-u na temu medijske pismenosti, Stop Motion video o lažnim vijestima i dezinformacijama, ankete i kvizovi u MS Forms alatu o medijskoj pismenosti, plakati, letci, prezentacije, web stranice projekta
  • PSIH – izrada digitalni radova i  provođenje radionica na temu stereotipi i predrasude
  • TZK – osvještavanje o prikrivenim oglasima usmjerenim na savršeni izgled i život mladih
  • međuškolska suradnja s OŠ Josipa Kozarca u Slatini

Troškovnik: bez većih materijalnih troškova (škola)

Način vrednovanja:

• vrednovanje postignuća učenika kontinuiranim praćenjem svakog učenika, praćenje i ocjenjivanje napredovanja učenika tijekom rada, prezentacija aktivnosti (Liste za vršnjačko vrednovanje); refleksija po završetku (upitnik u MS Forms alatu)

Autorica: Ksenija Rastija, prof.

Školska godina 2021./2022.

Ankete o poznavanju medijske pismenosti

Autor: Sandra Bošnjak, 25. 3. 2022.

Učenici 2. b razreda opće gimnazije uključili su se na nastavi izborne informatike u školski međupredmetni projekt Kultura i mediji – kritičko vrednovanje medijskih sadržaja izradom digitalnih radova. Prema nastavnom kurikulumi informatike učenici su u nastavnoj temi Prikupljanje, obrada i prikaz podataka kreirali digitalne radove upitnike (ankete)  na temu medijske pismenosti.

Kako bi kreirali upitnik učenici su istraživali Internet i educirali se o važnosti medijske pismenosti danas, kako kritički vrednovati informaciju, te kako prepoznati dezinformaciju i lažnu vijest. Učenici su odabrali pitanja kojima bi prikupili informacije o poznavanju pojma medijske pismenosti, izvorima informiranja, pouzdanosti informacija koje dobivamo, autentičnosti tih informacija i svjesnosti o širenju lažnih informacija na mreži. Edukaciju, smjernice i upute za uspješno kreiranje digitalnih radova pripremila je profesorica Ksenija Rastija.

Učenice Leona Lončarević, Lorena Bocor, Marta Takač i Mija Orlić kreirale su najuspješnije upitnike koji su priloženi u nastavku.

Autorica: Ksenija Rastija, prof.