Provedbom projekta

Mladi poljoprivrednici-donositelji zdravih vrijednosti lokalnoj zajednici,

Srednja  škola Marka Marulića Slatina opremila je praktikum za analize tla, vina i hrane. S nabavljenom aparaturom učenici  se osposobljavaju  da kao budući proizvođači hrane na vlastitim gospodarstvima  vrše potrebne analize. Primjenom nabavljenih strojeva uče prerađivati poljoprivredne sirovine u komercijalne proizvode, a korištenjem uređaja  FarmBot-a upoznaju se primjenom robotike u uzgoju biljaka.

Osigurana sredstva iz projekta za školu prijavitelja SŠMMS  iznosila su 558.773,77 kn i iskorištena su u potpunosti za nabavu i ugradnju opreme, učila, informatičke opreme, namještaja te renovatorske radove u učionici prema stavkama prihvaćenog proračuna.

Projekt je uspješno proveden te je o svim aktivnostima i nabavama izvješteno Ministarstvo poljoprivrede, kao ugovorno tijelo.

Vijesti

Tribina o provedbi projekta Mladi poljoprivrednici – donositelji zdravih vrijednosti lokalnoj zajednici

Autor: Jasna Asić, Sandra Bošnjak, 17. 7. 2018.

13. srpnja 2018. članovi projektnog tima, održali predstavljanje projekta u izvođenju. Nastavnica Željka Venus, kolektiv naše škole upoznala je s načinom kako smo ostvarili potporu Ministarstva poljoprivrede i što će ta potpora značiti za budućnost obrazovanja u obrazovnom podsektoru poljoprivrede (educirani učenici moći će poštivati sustav održivog gospodarenja), a što će to značiti i za širu lokalnu zajednicu gdje je glavna gospodarska grana upravo poljoprivreda (poljoprivrednici će moći doći vrlo brzo do njima važnih podataka koje će primjeniti u poljoprivrednoj proizvodnji).

Nastavnica Jasna Asić upoznala je kolektiv točno s mogućnostima koje ćemo ostvarivati kada završimo projekt. Učenici će biti osposobljeni za analize tla, analize vina, određivanje sastojaka hrane-kvaliteta hrane, moći će savladati tehniku upravljanja robotom u svrhu proizvodnje hrane, moći će proizvoditi hladno-prešana ulja,...

Kroz ovu nastavnu godinu bili smo u prilici napraviti nekoliko analiza tla, ispitati gustoću tvari, ispitati reakciju otopine tla, a s novom nastavnom godinom sve analize postaju sastavni dio nastave i izvođenja vježbi, jer u praktikumu imamo dvanaest mjesta tako da svaki učenik može izvesti ono što mu pokazuje nastavnik. Želimo kao i dosada da sa znanjem kod učenika razvijamo vještine i vodimo se time da učenici nauče i naučeno primjene.