Pandemija i mentalno zdravlje – pokrenuli smo međupredmetni projekt

Autor: Sandra Bošnjak, 12. 10. 2020.

Svjetska federacija za mentalno zdravlje (engl. World Federation for Mental Health – WFMH) u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (engl. World Health Organization – WHO) od 1992. godine 10. listopada obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja. Na taj se način želi potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju i naglasiti važnost koju ima promicanje mentalnog zdravlja.

Mentalno zdravlje podrazumijeva sposobnost da se prilagođavamo i nosimo sa svakodnevnim teškoćama i stresom. Kada nam je mentalno zdravlje narušeno, nemamo fleksibilnosti za prilagođavanje novim situacijama

Tijekom školske godine 2019./21., prelaskom na nastavu na daljinu, uočili smo na temelju provedene ankete, da se učenici sve teže nose sa samoizolacijom uzrokovanom koronavirusom jer im se nedostaje društveni život a kod nekih se javljaju i poteškoće unutar obitelji koje donose stres i izgubljenost mladih, te strah od života. Suradnjom profesorica Ksenije Rastije i Željke Orban pokrenut je međupredmetni projekt Pandemija i mentalno zdravlje kako bi našim učenicima pomogli, putem dodatnih edukacija i radionice, što lakše prebroditi pandemiju i teškoće koje im ona donosi.

• podići svijest među učenicima a o mentalnom zdravlju,
  • uputiti učenike kako prepoznati kod sebe i drugih probleme vezane uz mentalno zdravlje te kome se obratiti za pomoć,
  • educirati učenike kako analizirati vlastite emocije, potrebe, navike, odnose i mehanizme nošenja sa stresom,
  • pomoći učenicima u razvijanju zdravih navika i oblika ponašanja koji vode ispravnom samoprihvaćanju te razvijanju kvalitetnih odnosa i ljubavi prema samom sebi,
  • ukazati učenicima na prihvaćanje različitosti te neprihvaćanje etiketiranja i  stigmatizacije,
  • osvijestiti učenike o važnosti izgradnje vlastitih interesa i odgovornog ponašanja te donošenja ispravnih odluka,
  • potaknuti nastavnike na educiranje u području mentalnog zdravlja kako bi mogli pomoći učenicima, prepoznati neki poremećaj ili poteškoću u mentalnom svijetu učenika te ih znati uputiti kome da se obrate dalje za medicinsku pomoć.

Međupredmetni projekt Pandemija i mentalno zdravlje provodit će se  u 2. i 3. razredima opće gimnazije i povezat će nastavne predmete Hrvatski jezik, Informatiku, Biologiju, Psihologiju i Tjelesnu i zdravstvenu kulturu, te uključiti rad stručne službe škole, psihologinje i pedagoginje na satovima razrednika kroz radionice s učenicima od 1. do 3. razreda.

Projekt će se provoditi od Svjetskog dana mentalnog zdravlja (10. listopada 2020.) do kraja nastavne godine (18. lipnja 2021.).

Ksenija Rastija, prof.