Novosti....

Projekt prevencije ovisnosti

Autor: Ljiljana Matošević, 17. 11. 2013.

U okviru programa prevencije ovisnosti te nastave psihologije u gimnaziji, učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina svake godine odlaze na stručnu ekskurziju koja obuhvaća posjet zajednici Cenakolo u Vrbovcu i posjet Dječjem domu "Zagreb" u Zagrebu.
Ove školske godine na ekskurziju su išli učenici trećih razreda opće gimnazije s voditeljicom projekta, psihologinjom Ljiljanom Matošević, dana 19. listopada i 26. listopada 2013.
Financijsku potporu ovom projektu dao je Zavod za javno zdravstvo "Sv. Rok" te različiti gospodarski subjekti u Slatini, tako da su autobusi koji su prevozili učenike bili plaćeni iz tih sredstava.

Budući da je jedan od ciljeva nastave psihologije poticanje humanističkog pogleda na svijet i društvo, cilj je ove ekskurzije senzibilizacija učenika za probleme koji postoje u društvu, poticanje razmišljanja o vrijednostima života, odgovornost za vlastite postupke te poticanje zdravoga životnog stila.
Posjet Cenakolu trebao je pokazati učenicima ne samo prisutnost droge i ostalih ovisnosti u društvu, već i sve ono što droga ili druge ovisnosti sa sobom nose: gubitak samopoštovanja, duhovno i materijalno uništavanje obitelji i prijatelja, gubitak smisla života, kriminal. Kroz svjedočenja mladića u zajednici Cenakolo naši su učenici čuli od njih samih što su sve prošli, ali i to da su tek u zajednici pronašli smisao života kroz žrtvu, davanja sebe, jer kako kažu, tek sada uče „hodati“putem ljubavi.
U posjetu Dječjem domu „Zagreb“ u Zagrebu učenici su mogli „izbliza“ vidjeti što znači nemati odgovarajuće roditelje i toplinu roditeljskog doma. Pritješnjeni svojom adolescentnom tjeskobom, traženjem vlastitog identiteta iznutra, te potrošačkim društvom izvana, mladu su, naime, često nezadovoljni sobom, svojim životom i svojim roditeljima. Sve ono što im roditelji pružaju s mnogo žrtve, odricanja i ljubavi, uzimaju kao nešto obično, nedovoljno vrijedno, ne misleći da je taj trud, želja, briga i nježnost kojom ih obasipaju iznimno vrijedan dar.
Nakon posjeta učenici su pisali eseje o svojim dojmovima, koji su ujedno i evaluacija stručne ekskurzije.

Ljiljana Matošević, prof.

Doživljaje učenika zajednici Cenacolo i zagrebačkom Domu za nezbrinutu djecu pročitajte u dokumentima učenika Dino Dudović, Eva Balković i Monika Klier.