Aktivnosti u projektu

Školski projekt – Prošlosti, sva si nam na dlanu

Autor: Sandra Bošnjak, 15. 3. 2021.

Stablo je zaklon i štit, simbol plodnosti. Duboko ukorijenjeno u zemlji proteže se prema nebu i kao takvo je također simbol mudrog čovjeka koji poštuje zemlju i stremi k Bogu. Stablo je vrlo vrijedno i korisno za čovjeka u svakodnevnom životu.
Stablo povezuje Boga i ljude. Na prvom mjestu, stablo je simbol vjere. Štiti ga i čuva onaj koji svoju vjeru i nadu polaže u Gospodina: „Blagoslovljen čovjek koji se uzdaje u Jahvu i kome je Jahve uzdanje. Nalik je na stablo zasađeno uz vodu što korijenje pušta k potoku: ne mora se ničeg bojati kad dođe žega, na njemu uvijek zelenilo ostaje. U sušnoj godini brigu ne brine, ne prestaje donositi plod.” (Jer 17, 7)

Razmišljajući o simbolici, učenici 3.att razreda u sklopu međupredmetnog i međusekcijskog školskog projekta Prošlosti, sva si mi na dlanu, izradili su svoja obiteljska stabla.

Kao vjernici posebno smo razmišljali o drvu križa koje je zapravo drvo života. Križ je drvo smrti, jedino drvo koje ne izraste iz zemlje, već ga je ondje posadila ljudska ruka: “Bog otaca naših uskrisi Isusa kojega vi smakoste objesivši ga na drvo.” (Dj 5,30). U njemu Bog spašava svog Sina i čitavo čovječanstvo. Drvo smrti pretvara se u drvo života.

Vjeroučiteljica Jelena Matišić