Počeo eTwinning projekt Virtualni sajam Vježbeničkih tvrtki

Autor: Sandra Bošnjak, 17. 3. 2021.

Projekt Virtualni sajam vježbeničkih tvrtki namijenjen je učenicima srednjih škola koji pohađaju nastavni predmet Vježbenička tvrtka ili Strukovne vježbe. Projekt se provodi na eTwinning mreži na državnoj razini.
Projekt se provodi u organizaciji nastavnica ekonomske grupe predmeta Zorice Hrgovčić (Prva ekonomska škola, Zagreb) i Biljane Ilkoski (Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar).
Naša škola se uključila u projekt kao partner.

U ovaj projekt su uključeni učenici 4. razreda zanimanja ekonomist sa svojom vježbeničkom tvrtkom Herkul d.o.o.
Aktivnosti u projektu se odvijaju u vremenu od 10. veljače 2021. do 30. travnja 2021., a provode se u virtualnom okružju na platformi eTwinning.
Iz naše škole u projekt su se uključili profesori ekonomske skupine predmeta Željko Milnović i Ivana Švamberger te učenice četvrtog razreda ekonomije Emma Fabijanac, Ivana Bračun i Martina Bračun.
Radi se o projektu kojemu je cilj da učenici praktičnim radom savladaju proceduru stvaranja tvrtke, poslovanja i prodaje proizvoda.

Cilj projekta je:

• uključivanje škola iz Republike Hrvatske koje u svom djelovanju provode predmet Vježbenička tvrtka,
  • stvaranje baze učeničkih radova s primjerima dobre prakse,
  • stvaranje baze podataka za daljnju komunikaciju vježbeničkih tvrtki,
  • stvaranje socijalnog kapitala u uvjetima pandemije.

Projekt se provodi na eTwinning mreži na državnoj razini, od dana 10.02.2021. do dana 30.04.2021. godine.

Za vrijeme trajanja projektnih aktivnosti svim nastavnicima će biti pružena podrška kroz virtualne sastanke i dijeljenje primjera dobre prakse.
Prvi zajednički virtualni sastanak sudionika projekta Virtualni sajam vježbeničkih tvrtki, održao se u četvrtak 11. ožujka 2021.g. u 18 sati putem platforme ZOOM.
U projekt je uključeno oko 90 vježbeničkih tvrtki, 37 škola iz 33 grada iz cijele Hrvatske. 82 nastavnika (mentori i ocjenjivači) ekonomske grupe predmeta i 247 učenika koji se obrazuju za zanimanje ekonomist/komercijalist i sudjeluju u projektnim aktivnostima.

Voditeljice projekta upoznale su projektne partnere s nastankom ideje o projektu, ciljevima, ishodima projekta, planiranim rezultatima projekta i projektnim aktivnostima za mentore, ocjenjivače i učenike.
Naglasile su važnost e sigurnosti i zaštite autorskih prava u projektu.

Za sudionike koji po prvi puta sudjeluju u eTwinning projektima autorice su dale upute o radu na eTwinning platformi i Twinspace-u.
Diseminacija projekta kao važna sastavnica eTwinning projekta provodit će se za vrijeme trajanja projekta i nakon završetka projekta.

Projekt je od iznimne važnosti za učenike i nastavnike, a njime se želi potaknuti suradnja među sudionicima i natjecanje među vježbeničkim tvrtkama.

Sponzori: Školska knjiga, Moja ti, Muzej iluzija Zagreb, Muzej čokolade Zagreb, Primacommerce. Projekt medijski pokrivaju Školska novine.

Više informacija o Virtualnom sajmu vježbeničkih tvrtki pronađite na sljedećim stranicama:

Željko Milnović, prof.