Školska zadruga”Slatina” pobjednica županijske smotre učeničkih zadruga

Autor: Željka Venus, 15. 5. 2019.

U petak 10. svibnja 2019. na središnjeg gradskom trgu u Orahovici održana je Županijska smotra učeničkih zadruga VPŽ. Srednja škola ”Stjepan Ivšić” Orahovica bila je domaćin ovogodišnje smotre. Školskoj zadruzi „Slatina“ pripalo je prvo mjesto u kategoriji srednjih škola te će svoje proizvode predstaviti na Državnoj smotri.

U pratnji profesorica Brigite Jurline i Željke Venus našu zadrugu izvrsno su predstavile učenice Marija Carmela Dakić i Patricija Jagodić. U pripremama za smotru sudjelovale su profesorice Sanja Špoljarić, Sandra Bošnjak i Marina Ivoš.

Drugo mjesto pripalo je Učeničkoj zadruzi ”Kostanj” SŠ Stjepana Sulimanca Pitomača dok je treće osvojila Učenička zadruga ”Obrtnik” Industrijsko-obrtničke škole Slatina.

Naša zadruga predstavila se sa ŠIROKIM REZANCIMA S MEDVJEĐIM LUKOM „ PAPUK“. Ideja za izradu tjestenine s medvjeđim lukom pojavila se nakon odabira teme za smotru „Papuk“, budući da je Papuk ekološko stanište medvjeđeg luka, tj. srijemuša po kojemu je poznat i izvan granica Hrvatske. Medvjeđi luk može se brati u travnju na popularnoj Srimušijadi, na Papuku. Izradili smo recepte za našu tjesteninu te prigodna pakiranja. Tjesteninu smo pakirali u ekološke vrećice  izrađene od rižinog mlijeka. Oslikali smo  posude  od porculana  i stakla za spremanje tjestenine te prigodan kuhinjski pribor. Sve smo popratili prigodnim promidžbenim materijalima. Kroz ovaj proizvod povezali smo naše sekcije od Slatinske kocke – kulinarske, Ekologije – izrade posuda za spremanje luka i tjestenine, Etnologije – izrade domaćih  tradicijskih recepata, do Web dizajna i Marketinga – promidžbeni materijali i pakiranja…

Prilagodili smo i naše praline Frajla Antoš zadanoj temi.

Proglašeni su i pobjednici i u dvije posebne kategorije pa su tako prvo mjesto u kategoriji estetike štanda podijele zadruge ”Marljive ruke” Virovitica te ”Obrtnik”, ‘Slatina” i ‘Sekvoja” iz Slatine, dok su u kategoriji praktičnog rada prvo mjesto podijelile ”Mali Mikeši” Virovitica, ”Naš vrt” Mikleuš i ”Slatina”. Nagrade najuspješnijima uručili su ravnatelj SŠ domaćina, ”Stjepan Ivšić” Orahovica Zorislav Milković te voditelj učeničke zadruge škole Mirko Kufner.

Link (Knowledge of new addictions):