Terenska nastava prvih i trećih razreda opće gimnazije

Autor: Sandra Bošnjak, 15. 6. 2022.

Učenici prvih i trećih razreda opće gimnazije 14. lipnja 2022. posjetili su Zagreb pod vodstvom profesora i razrednika, prof. Željke Balković, Mirte Drokan, Željke Orban, Dragana Klementa  i Zorislava Jelenčića.
Obrazovni dio započeo je Putevima Šenoe  u Vlaškoj ulici odakle smo pod  stručnim vodstvom gospođe Jasmine Reis, voditeljice Kuće Šenoa,  kroz šetnju Zagrebom upoznali život i djelo Augusta Šenoe, ali i sam Zagreb u drugoj polovici 19. stoljeća u  nizu zanimljivih priča i anegdota. Ovaj je program realiziran nastavno na projekt u nastavi Hrvatskoga jezika pod nazivom  August Šenoa – tvorac moderne hrvatske književnosti

Poseban doživljaj i emotivnu vrijednost  ostavila je razglednica koju nam je pokazala gospođa Reis, nasljednica ostavštine obitelji Šenoa, pokćerka Šenoina praunuka Zdenka. Razglednicu je poslao Branko Šenoa, najmlađi sin Augusta i Slave Šenoa, 18. kolovoza 1926.  iz tadašnje Podravske Slatine očuhu gospođe Reis, Zdenku, kojemu je tada bilo samo osam godina. Branko je nacrtao svoj autoportret na razglednici - hoda glavnom slatinskom ulicom  s priborom za slikanje.

Nakon zanimljive priče o Šenoi posjetili smo izložbu u Klovićevim dvorima pod nazivom “Korijeni i krila. Vlaho Bukovac u Zagrebu, Cavtatu i Beču, 1893.-1903.” Pod stručnim vodstvom ondje smo upoznali brojne epizode Bukovčeva života i njihov utjecaj na stvaralaštvo jer izložba tematizira upravo život i opus tog poznatog hrvatskog slikara. Također, vidjeli smo portrete likova poznatih obitelji iz zagrebačkog društvenog života poput Vranyczanyjevih, Pongračevih, Nossanovih, Miletića, Farkaša, Crnadaka ili Bergerovih, kao i jednu od njegovih najpoznatijih slika „Gundulićev san“.

Po završetku izložbe, prepuni dojmova i novih znanja, uslijedili su trenutci slobodna vremena nakon čega je završena još jedna ovogodišnja odgojno-obrazovna avantura koja se polako privodi kraju.

Autorica: Željka Orban, prof.