> O školi  > Knjižnica  > Povijest
Povijest školske knjižnice

Od osnutka Ekonomske škole u Slatini, 1959. godine postoji u njoj i knjižnica, ali u njoj nije radio knjižničar, već je profesor hrvatskoga jezika bio zadužen za knjižnicu. Knjige su, za vrijeme odmora i nakon nastave, posuđivali učenici koje je profesor odredio. Takva je situacija bila i u Gimnaziji. Te podatke smo dobili od Ljiljane Zorko, bivše učenice ekonomske škole, dugogodišnje tajnice škole i sadašnje šefice računovodstva.
Tek od 1977. godine u školi počinje raditi knjižničarka Nada Živković. Tada su sve struke bile objedinjene u Srednjoškolski centar. Prof. Živković prestala je raditi 24. 11. 1991. U knjižnicu tada dolazi raditi prof. Mira Oberan koja radi i u nastavi. 01. 10. 1993. prof. Oberan odlazi u mirovinu.

Na mjesto knjižničara dolazi prof. Damir Balković, ali tu školsku godinu knjižnica radi samo od 12,00 do 14,00 sati jer prof. Balković ima punu satnicu u nastavi. Od sljedeće školske godine knjižnica radi od 8,00 do 14,00 sati. Prof. Balković stječe zvanje dipl. knjižničara.

Budući da je škola velika i radi u dvije smjene, svake se godine traži dozvola za zaposlenjem još jednoga knjižničara. To je djelomično realizirano tek od drugog polugodišta školske 2006./2007. godine kada smo dobili dozvolu za zaposlenjem pola knjižničara. U knjižnicu dolazi raditi prof. Svjetlana Dupan, dipl. knjižničarka i prof hrvatskoga jezika i književnosti.

Prof. Balković radi u četverogodišnjoj smjeni, a prof. Dupan - pola radnog vremena u trogodišnjoj smjeni. 31. 12. 2008. podijeljena je Srednja škola Marka Marulića u dvije škole: Srednju školu Marka Marulića Slatina (obuhvaća gimnaziju i četverogodišnje strukovne škole – ekonomsku, elektrotehničku i poljoprivrednu) i Industrijsko-obrtničku školu Slatina.
Fond je podijeljen. U knjižnici Srednje škole Marka Marulića ostaje raditi prof. Damir Balković, dipl. knjižničar, mentor.

Članovi školskog volonterskog kluba „Carpe Diem“ ovih dana su se prisjetili prerano preminulih učenika i profesora škole. Volonterke Anja Semak 2.agt i Lana Keller 2.agt za tu su prigodu napravile pano koji su postavile u hol škole. Navedena aktivnost provedena je uz stručnu pomoć voditeljica volonterskog kluba Silviju Štimac i Marinu Ivoš i vjeroučiteljicu Jelenu Matišić.