O projektu

Biraj STEM uz ICT i postani uspješniji

Uvodni video projekta

Sažetak:

Cilj projekta je razvoj fakultativnih programa iz STEM I ICT područja koji će unaprijediti kompetencije učenika gimnazija u Bjelovarsko-bilogorskoj i Virovitičko-podravskoj županiji u STEM i ICT području razvojem kompetencija nastavnika uz suvremeni pristup nastavi kroz moderne tehnologije i metode poučavanja.

U projektnim aktivnostima, uz nastavnike iz STEM i ICT područja, sudjelovat će učenici koji će tako utjecati na program svog obrazovanja te ravnatelji i stručni suradnici.

Opći cilj projekta: modernizacija kurikuluma gimnazijskog programa usklađenog sa suvremenim potrebama za znanjima, vještinama i stavovima.

Specifični ciljevi projekta:

•  razvoj fakultativnih programa iz predmeta Računalna kemija,  Linearno programiranje, Nacrtna geometrija i Razvoj aplikacija koji će unaprijediti kompetencije učenika gimnazija u Bjelovarsko-bilogorskoj i Virovitičko-podravskoj županiji u STEM i ICT području.
  • unapređenje kompetencija nastavnika za suvremeni pristup nastavi upotrebom modernih tehnologija i metoda poučavanja u STEM i ICT području.

Glavne projektne aktivnosti su:

1.  Razvoj kurikuluma fakultativnih predmeta: Računalna kemija, Linearno programiranje, Nacrtna geometrija, Razvoj aplikacija
    • provedba analize postojećih planova, programa i kurikuluma
    • izrada 4 kurikuluma fakultativnih predmeta za gimnazije
    • izrada pripadajućih nastavnih materijala za svaki predmet
    • izrada ispitnih materijala za svaki predmet
    • izrada priručnika za učenike za svaki predmet (u digitalnom obliku)
    • izrada priručnika za nastavnike za svaki predmet (u digitalnom obliku)
    • studijsko putovanje 8 nastavnika u Nizozemsku
  2. Jačanje nastavničkih kompetencija za izradu novih kurikuluma i provedbu novih nastavnih sadržaja te primjenu suvremenih metoda poučavanja i novih tehnologija
    • edukacija 6 nastavnika u Future Classroom Lab-u u Bruxellesu
    • edukacije za 30 nastavnika s temama:
      • Kurikulum temeljen na ishodima učenja
      • Metode učenja i poučavanja u kontekstu HKO-a
      • Ocjenjivanje u kontekstu ishoda učenja
      • Korištenje novih tehnologija radi povećanja interaktivnosti nastavnog procesa
      • Poticanje poduzetničkog načina razmišljanja kod učenika: prepoznavanje prilika i istraživanje rješenja
      • Radionica o alatima i metodama izrade digitalnih nastavnih sadržaja
      • Radionica o međunarodnim projektima namijenjenim osuvremenjivanju STEM nastave
    • nabava opreme:
      • 16 laptopa
      • 3 tableta
      • pametna ploča
      • 3 licence softvera za računalnu kemiju
      • komplet zvučnik, slušalice, mikrofon
  3. Diseminacija novo razvijenog kurikuluma prema pojedinim kategorijama korisnika/sudionika
  4. Promidžba i vidljivost
  5. Upravljanje projektom i administracija

Očekivani rezultati projekta su:

1. Razvijeno 4 kurikuluma fakultativnih predmeta (Računalna kemija, Linearno programiranje, Nacrtna geometrija, Razvoj aplikacija)
  2. 30 učenika sudjelovalo u aktivnostima razvoja novih kurikuluma
  3. 30 nastavnika sudjelovalo u specifičnim aktivnostima stručnog usavršavanja

Više pročitajte na službenim stranicama STEM za SVaKoG

Članovi školskog volonterskog kluba „Carpe Diem“ ovih dana su se prisjetili prerano preminulih učenika i profesora škole. Volonterke Anja Semak 2.agt i Lana Keller 2.agt za tu su prigodu napravile pano koji su postavile u hol škole. Navedena aktivnost provedena je uz stručnu pomoć voditeljica volonterskog kluba Silviju Štimac i Marinu Ivoš i vjeroučiteljicu Jelenu Matišić.