Radni posjet Udruge veterana Vojne policije sudionika Domovinskog rata Zadarske županije

Autor: Mirjana Drenski, 10. 4. 2015.

U srijedu, 08. travnja, našu su školu posjetili predstavnici Udruge veterana Vojne policije sudionika Domovinskog rata Zadarske županije kako bi, kao aktivni sudionici Domovinskog rata, održali predavanje i prezentaciju na temu ˝Domovinski rat˝. Rad Udruge predstavio je njezin predsjednik gospodin Josip Adžić, a izuzetno zanimljivo predavanje protkano doživljajima ˝iz prve ruke˝ održao nadnarednik Sergej Luković, djelatna vojna osoba u Zrakoplovnoj bazi Zemunik. Gosti su nam bili i gospoda Damir Pešić i Dražen Dajak, te predsjednik slatinske HVIDR-e Mato Bubaš.

Predavanje je pratilo zanimljivu prezentaciju o događanjima na teritoriju Hrvatske od ljeta 1991. i ˝balvan revolucije˝, preko srpske pobune i otvorene agresije Jugoslavenske narodne armije i paravojnih srpskih postrojbi na Hrvatsku, do oslobodilačkih akcija, počevši vojnim akcijama ˝Otkos 10˝, ˝Orkan˝, pa sve do operacija ˝Bljesak˝, ˝Oluja˝, ˝Ljeto 95˝, ˝Maestral˝ i konačno mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja. Učenici su velikim zanimanjem pratili predavanje i prezentaciju. Iako na kraju učenici nisu postavljali pitanja, prilikom evaluacije na satu povijesti dali su visoku ocjenu predavačima i njihovom angažmanu da im približe događaje iz Domovinskog rata.

Gostovanjem Udruge nastavljena je dobra suradnja naše škole i slatinske HVIDR-e, na čiju su preporuku gosti iz Zadra posjetili našu školu. Naši maturanti su u aranžmanu HVIDR-e u studenom posjetili Vukovar - grad heroj, kada su se na licu mjesta upoznali sa ulogom i stradanjem Vukovara i njegovih građana tijekom Domovinskog rata. Ovo je predavanje zaokružilo učenička saznanja o događanjima u Domovinskom ratu naglaskom na oslobodilačke operacije. Učenici su najviše cijenili upravo svjedočenja sudionika ovih događanja jer – ˝…jedno je o tome čitati u knjigama, a nešto sasvim drugo kada vam o tome priča netko tko je i sam sudjelovao u oslobađanju naše domovine…˝

Josip Adžić

Sergej Luković

Link (Knowledge of new addictions):