Dvaput pobijedili na Državnoj smotri simuliranih suđenja

Autor: Zorislav Jelenčić, 14. 3. 2016.

U prostorijama Općinskog kaznenog suda u Zagrebu u subotu, 12. ožujka 2016. godine, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske i Agencija za odgoj i obrazovanje i ove su godine organizirali Državnu smotru simuliranih suđenja – Modul zakon u razredu na kojoj je sudjelovalo 18 timova iz Blata, Gline, Koprivnice, Maruševca, Orahovice, Osijeka, Rijeke, Splita, Šibenika, Trogira, Varaždina, Zagreba te učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina.

Pod vodstvom profesora Zorislava Jelenčića za slatinski tim je nastupilo trinaestero učenika: Alen Mikec, Ana Žagar, Andrea Gregurić, Fran Mojzeš, Gordana Borotić, Juraj Rastija, Katja Živković, Lucija Kovačec, Marina Relatić, Martina Drokan, Mislav Grgić, Petra Prebeg i Senna Šimek. Naši učenici su prvi put zastupali obranu, a drugi put optužbu – i u oba slučaja pobijedili. Presude o tome koja je ekipa bila bolja donosili su pravi sudci i sutkinje s Općinskog kaznenog suda u Zagrebu.

Nazočne učenike i mentore pozdravili su Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske te savjetnici za Građanski odgoj i obrazovanje Nevenka Lončarić-Jelačić i Tomislav Ogrinšak.

Simulirana suđenja dio su učenja i stjecanja kompetencija iz područja međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje - na unaprijed zadanom slučaju sudskog kaznenog predmeta učenici se uče ulogama državnog odvjetnika, optuženika, oštećenika, svjedoka, odvjetnika i vještaka, redoslijedu izvođenja dokaza, ispitivanju i protuispitivanju. Tijekom simuliranih suđenja učenici usvajaju vještine argumentiranja, dokazivanja, logičkog zaključivanja, uočavanja važnih činjenica, nepristranog pristupa i javnog nastupa. Posebna važnost je u tome da učenici imaju priliku upoznati način rada i svrhu sudbenog sustava, čime se podiže svijest o važnosti uloge sudstva i vladavine prava u demokratskom društvu.

Priprema za sudjelovanje na smotri trajala je dva mjeseca uz veliku stručnu pomoć Andreje Hodak Bićanić, pravnice i tajnice Srednje škole Marka Marulića Slatina, te Zorana Šljivca, sudca Općinskog suda u Virovitici, Stalne službe u Slatini.

Dojmove sudionika pročitajte na poveznici Dojmovi, a preostale fotografije s Državne smotre simuliranog suđenja pogledajte u fotoalbumu Dvaput pobijedili na Državnoj smotri simuliranih suđenja.