Praktična nastava na terenu

Autor: Luka Matić, 21. 9. 2017.

Dana 20. rujna 2017. godine učenici 4. razreda poljoprivredni tehničara opći sa svojim profesorima Gorankom Tomšić i Ladislavom Totom posjetili su BC doradu sjemena u Slatini,  OPG Nikola Vukovski, prekrasno imanje Josipa Perkovića te farmu pilića brojlera Podgorje d.o.o.

Laganim korakom krenuli smo do BC dorade sjemena Slatina. Na samome ulazu dobili smo kataloge uljanih repica i sorti strnih žitarica. Prošli smo kroz cijeli pogon, te smo sve vidjeli u praksi. Po odlasku smo dobili par ambalaži.

Uz lagani hod stižemo na OPG Nikola Vukovski koji uzgaja svinje. Nikola nam je ispričao da se njegov mukotrpan rad isplatio. Danas na farmi ima 50 krmača, 2 nerasta i puno malih prasadi te obrađuje 75 ha zemlje. Proveo nas je kroz prasilište, čekalište, nerastarnik , krmačarnik, lječilište te tovilište. Nikola preferira poluotvoreni uzgoj što je odlično. Vidjeli smo skladište hrane i radne strojeve.

Poljskim putem produžili smo do imanja Perković. Na imanju nas je dočekalo prase s malim patkama. Gospodin Perković pokazao nam je svoju svinju Marišku koja ponosno nosi pasminu mangulice. Na imanju smo vidjeli kobile i konje Hrvatske sportske pasmine, vlasnik je pokazao rodovnicu kobile Kolinde.

Podgorje d.o.o. jest farma tovnih pilića brojlera. Kapacitet joj je 21 tisuću pilića u turnusu, farma se sastoji od velike i male hale. Farma je automatizirana, a turnus traje 37 dana. Tijekom godine obitelj Bilen izvrši 5-6 turnusa.

Nakon farme Pilića pošli smo putem škole. Drago nam je što smo našu naučenu teoriju vidjeli i primijenili u praksu.