Međunarodni glazbeni festival Dani Milka Kelemena

Autor: Petar Žarković, 4. 10. 2010.

Međunarodni glazbeni festival Dani Milka Kelemena najznačajnija je kulturna manifestacija u gradu. Održava se od 1995. godine u čast jednog od najpoznatijih suvremenih svjetskih skladatelja avangardne glazbe – Milka Kelemena, koji je i rođen u Slatini 1924. godine. Festival okuplja  renomirane glazbenike iz Hrvatske i inozemstva, a na festivalskim koncertima izvode se Kelemenova djela, kao i poznata djela svjetske klasike.

U okviru festivala redovno se organiziraju likovne izložbe, kazališne i plesne predstave, promocije knjiga i drugi sadržaji. Na Danima Milka Kelemena prijašnjih godina nastupili su najreprezentativniji hrvatski orkestri, komorni sastavi i solisti (Zagrebačka filharmonija, Zagrebački solisti, Hrvatski komorni orkestar, Zagrebački kvartet, Kvartet Rucner, Balet HNK, Ida Gamulin, Fred Došek, Vladimir Krpan, Goran Končar, Djevojački zbor Zvjezdice, Lidija Horvat Dunjko i brojni drugi.) Među inozemnim gostima na slatinskom festvalu sudjelovali su ugledni glazbenici iz SAD-a, Italije, Slovačke, Finske, Izraela, Bugarske i drugih zemalja. Festival su svojim izložbama obogatili Josip Vaništa, Edo Murtić, Dušan Džamonja i dr. Međunarodni glazbeni festival Dani Milka Kelemena jedan je od najznačajnijih kulturno-turističkih događaja istočne Hrvatske. O tome svjedoče i turisti iz Velike Britanije, Njemačke i Mađarske koji su redoviti posjetitelji DMK. Tijekom godina značajno se povećavao broj posjetitelja iz okolnih gradova (i susjedne Mađarske) koji organizirano posjećuju priredbe. Tako je zabilježeno da je 2007. godine u četiri festivalska dana programima prisustvovalo oko 3500 posjetitelja.Otvorenje ovogodišnjega, 16. festivala bit će u četvrtak, 7 listopada. Ove godine Dane Milka Kelemena istoimena udruga organizira pod pokroviteljstvom predsjednika Ive Josipovića te uz suorganizaciju slatinskih kulturnih institucija Zavičajnog muzeja, Matice hrvatske i Gradske knjižnice i čitaonice.

Festival Dani Milka Kelemena jedinstvena je prilika da naši učenici u svojoj sredini, bez putovanja, gubljenja vremena i bez troškova, prisustvuju koncertima  vrhunskih glazbenika u izvođenju najznačajnijih djela klasične glazbene literature, da se upoznaju s različitim glazbenim pravcima i razvojem glazbe kroz povijest, da uoče razliku između klasične i suvremene, avangardne glazbe, i da na taj način dopune svoja znanja iz glazbene umjetnosti. U sklopu festivala događaju se i drugi događaji iz područja kulture i umjetnosti, o kojima bi svaki građanin, a osobito srednjoškolac, morao biti obaviješten. Podsjećam da će budući studenti prije i za vrijeme studiranja rješavati brojne pisane zadatke, koji će, uz ostalo, sadržavati i pitanja iz područja opće kulture.

Razrednici će upoznati učenike naše škole s programom festivala i ponuditi besplatne ulaznice za festivalske koncerte, uz molbu da ulaznice uzmu samo oni učenici koji će doista i prisustvovati tim koncertima.

Link (Knowledge of new addictions):