Obilježen Dan materinskog jezika

Autor: Željka Orban, 22. 2. 2019.

Važnost materinskog jezika ponajbolje je opisao pjesnik Petar Preradović u stihovima pjesme Rodu o jeziku:
O jeziku, rode, da ti pojem, / O jeziku milom tvom i mojem! / O presladkom glasu onom / U komu te mile majke / Usnivahu sladke bajke, / Koga šaptom i romonom / Duši ti se sviest probudi / Te ti spozna i uvidje / Da ti bolje nije nikdje / Do na tvoje majke grudi!

Odluku o obilježavanju Međunarodnog dana materinskog jezika usvojila je Glavna skupština UNESCO-a 1999. godine kojom je 21. veljače proglašen Danom materinskog jezika.

Hrvatski je sabor dvije godine prije toga osnovao Dane hrvatskoga jezika koji se održavaju od 11. do 17. ožujka. Stoga je 2014. godine Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje odlučio utemeljiti cjeloviti Mjesec hrvatskoga jezika, povezujući važne datume naše jezične povijesti. Početak Mjeseca najavljuje upravo današnji Dan materinskoga jezika, a okončava ga 17. ožujka, odnosno dan objave „Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika“ iz 1967. godine.

Obilježavanjem današnjeg datuma želi se podsjetiti da jezici nisu samo vitalan dio civilizacijskoga kulturnog naslijeđa, već i nezamjenjivi izraz ljudske kreativnosti i veličanstvene različitosti čime se potiče jezična raznolikost i višejezično obrazovanje.

Obilježavanju tog važnog događaja priključili su se i učenici prvih razreda opće gimnazije koji su na satu Hrvatskoga jezika s profesoricom Željkom Orban osvijestili važnost poznavanja standardnog jezika, ali i njegovanja razgovornog koji zajedno čine bogatu cjelinu našeg materinskog  jezika.

Učenici su se nakon kratkog predavanja u radionici prisjetili i pokazali poznavanje pravopisnih pravila, gramatike, čitalačku pismenost i razumijevanje pojedinih riječi koje nisu u svakodnevnoj uporabi, sastavili su kratki prikaz riječi razgovornog jezika i iznijeli misli i asocijacije uz pojam materinskog jezika.