Gimnazijalci obilježili Mjesec frankofonije

Autor: Dijana Fotez, 2. 4. 2019.

Ožujak je tradicionalno mjesec frankofonije pa se tada u brojnim zemljama diljem svijeta predstavljaju različiti oblici kulturnog i umjetničkog stvaralaštva te drugih oblika društvenih djelovanja vezanih uz francuski jezik i kulturu. Učenici naše škole nizom su se aktivnosti uključili u obilježavanje Mjeseca  frankofonije: gledali su film, sudjelovali su u poetskoj radionici te izradili  prigodni pano.

• Poetska radionica pod nazivom Moments poétiques na temu poezije francuskih modernista

Učenici opće gimnazije, koji pohađaju izbornu nastavu Francuskoga jezika, sudjelovali su u  poetskoj radionici održanoj u školskoj knjižnici 28. ožujka 2019.

Profesorica Dijana Fotez pripremila je učenike za interpretativno čitanje izabranih pjesama Charlesa Baudelairea, Paula Verlainea i Arthura Rimbauda na francuskome jeziku. Iste su pjesme učenici čitali i na hrvatskome jeziku. Usporednim čitanjem učenici su mogli učiti ljepotu izvorne pjesničke riječi.

U drugom je dijelu radionice zadatak bio prevesti Baudelaireovu pjesmu Le chat (Mačka) s francuskoga na hrvatski jezik. Učenici su se izvrsno snašli u ulozi prevoditelja, dajući svojim prijevodima originalni jezični izraz.

Tema završnoga dijela radionice bila je simbolika boja. Kao uvod u aktivnost poslužila je pjesma Voyelles(Samoglasnici) Arthura Rimbauda u kojoj pjesnik, u duhu simbolizma, donosi svoju interpretaciju boja. Zadatak za sudionike bio je izabranim bojama dati značenje, tj. odgonetnuti utjecaj pojedine boje na ljudsku psihu i raspoloženje. Rješenja do kojih su učenici došli uspoređena su s rezultatima stručnih istraživanja o utjecaju boja na čovjeka.

Sadržaj radionice osmislile su profesorice Dijana Fotez i Valerija Ivanac-Jelenčić, koje su bile i voditeljice radionice, u suradnji sa školskim knjižničarom Damirom Balkovićem. Ovim je aktivnostima ostvarena korelacija nastavnih predmeta Francuskoga i Hrvatskoga jezika.

• Prikazivanje filma La boum (tulum)

U sklopu manifestacije učenici  4.a i 4.b gimnazije, koji pohađaju izbornu nastavu Francuskoga jezika, pogledali su francusku teen-komediju La boum (tulum) redatelja Claudea Pinoteaua sa Sophie Marceau u glavnoj ulozi. Svoje su dojmove o filmu napisale Klara Pugar i Aneta Suhi.

Tulum (francuski La Boum) je komedija iz 1980. koju je režirao Claude Pinoteau. Radnja se odvija oko 13-godišnje djevojke Vic koja se pokušava snaći u novoj školi te suočiti s problemima svojih roditelja. Iako se u prvom redu radi o tinejdžerskoj komediji, film pokazuje i emocionalni svijet mladih te spregu nekoliko generacija koji ovdje nalaze svoje mjesto pod suncem. Film mi se jako svidio jer prikazuje Pariz osamdesetih godina i život mladih, toliko drugačiji od današnjeg te prve ljubavi koje svakome život znače. Svojom naivnošću, humorom i sarkazmom La Boum privlači gledatelje i danas, gotovo četiri desetljeća nakon prve projekcije.

Klara Pugar (4.b)

Film mi se jako svidio zbog same tematike i izbora glazbe (Richard Sanderson pjeva glavnu pjesmu Reality). Za vrijeme trajanja filma vladala je izuzetno ugodna atmosfera, a učenici su tako dobili priliku proširiti svoj vokabular te pobiljšati sveukupno poznavanje francuskog jezika i kulture. Preporučujem ga svima koji ga još nisu pogledali, a željni su dobrog filma.

Aneta Suhi (4.b)

• Izrada tematskoga panoa

Kako bi ostao trag o Mjesecu frankofonije i u našoj školi, učenica Antea Rap (4.b opće gimnazije) u suradnji s  učenicama iz 3.a razreda opće gimnazije  izradila je za ovu prigodu tematski pano u predvorju škole  koji je privukao brojne poglede.