WorldSkills Croatia 2019.

Autor: Alen Đurasek, 3. 4. 2019.

Od 26. – 28. ožujka 2019. godine na Zagrebačkom velesajmu održano je Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019., najveće strukovno natjecanje u ovom dijelu Europe. 580 najboljih učenika sa 450 mentora strukovnih škola natjecalo  se u više od 40 strukovnih disciplina u kojima su prezentirali stručne kompetencija te demonstrirali vještine potrebne za uspješno obavljanje zadataka karakterističnih za određeno strukovno zanimanje.

Discipline su obuhvatile atraktivan spektar od tradicionalnih struka kao što su frizerstvo i pekarstvo sve do suvremenih interdisciplinarnih disciplina robotike i mehatronike.

U brojne discipline uključili su se poslodavci koji u svojoj djelatnosti koriste tehnologiju, proizvode ili pružaju usluge povezane s tom disciplinom te zapošljavaju učenike koji su završili srodne strukovne škole. Osim već spomenute poveznice sa strukovnim školama, čime poslodavci doprinose i društvenoj odgovornosti za razvoj obrazovnog sustava, sudjelovanje predstavnika gospodarstva jedan je i od načina da se postigne dugoročni cilj osiguranje povećanja zapošljivosti učenika koji su sudjelovali na natjecanjima te demonstrirali svoje vještine mogućim budućim poslodavcima.

Jedna od glavnih svrha novoga modela natjecanja bila je promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja te poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole. Posjetom državnom natjecanju WorldSkills Croatia učenici su dobili priliku vidjeti koje mogućnosti pruža strukovno obrazovanje, osobno se uvjeriti u atraktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama.

Natjecanje je organizirano uz financijsku potporu projekta "Promocija učeničkih kompetencija i strukovnog obrazovanja kroz strukovna natjecanja i smotre" Europskoga socijalnog fonda (ESF), a sve je to koordiniralo 600 nastavnika i učenika volontera, te 220 članova prosudbenih povjerenstava.

Na natjecanju je sudjelovao i naš predstavnik Emanuel Marić koji se natjecao u disciplini Agro i koji je svojim zalaganjem i sposobnostima, ostavio vrlo pozitivan dojam na ocjenjivačko povjerenstvo.

Veličinu događaja i uspješnost najbolje je sažeo i izrekao glavni i odgovorni za sve ravnatelj ASOO-a Mile Živčić: „medalje će dobiti oni koji su za jednu stepenicu bolji od najboljih jer se, podsjetio je, na ovome važnom natjecanju okupilo 580 učenica i učenika u 43 strukovne discipline koji su već prošli više izlučnih natjecanja - na razini škole, županije te međužupanijska natjecanja.“