Europski dan jezika 2019.

Autor: Dijana Fotez, Sanja Špoljarić, Silvija Štimac, Željka Balković, 27. 9. 2019.

26. rujna 2019. nastavnice stručnog vijeća stranih jezika, Željka Balković, Dijana Fotez, Silvija Štimac i Sanja Špoljarić, obilježile su s učenicima Europski dan jezika, a aktivnosti za obilježavanje istog planiraju i provode već posljednjih desetak godina. Svake godine Dan jezika se obilježava aktivnostima na nastavi, prigodnim radionicama i kvizovima za učenike. Upravo su kvizovi kojima se provjerava znanje o zemljama i jezicima Europske unije učenicima najzanimljiviji te se ove godine prijavio i veći broj natjecatelja od očekivanog. Natjecale su se četiri ekipe mješovitih razreda, a najuspješnija ekipa znala je odgovore na sva postavljena pitanja. Zbog velikog interesa za ovakve događaje, stručno vijeće stranih jezika ponovno će organizirati kviz s nekom drugom tematikom, ali o tome drugom prigodom.

Inače, glavni su ciljevi proslave Europskog dana jezika isticanje važnosti učenja jezika kako bi se povećala višejezičnost i razumijevanje različitih kultura, promicanje bogate jezične i kulturne raznolikosti Europe te poticanje cjeloživotnog učenja jezika u školi i izvan nje.

Osim kvizom, Europski dan jezika obilježen je i drugim aktivnostima na nastavi stranih jezika. Tako su profesorice njemačkog jezika, Željka Balković i Dijana Fotez za učenike pripremile temu Germanizmi u hrvatskom jeziku.

Na satu engleskog jezika učenici 1.a i 1.b gimnazije s profesoricom Silvijom Štimac sudjelovali su u radionici povodom obilježavanja Europskog dana jezika na kojoj je istaknuta važnost učenja jezika. Učili su o porijeklu i skupinama jezika u svijetu i Europi, govorili su na različitim jezicima, a najkreativniji učenici okušali su se i u pisanju znakova njima manje bliskih pisama, poput arapskog, kineskog, japanskog, hebrejskog i grčkog. Svoje radove učenici su prezentirali ostalim skupinama, a koliko su naučili provjerili su kratkim kvizom znanja.

Profesorica Sanja Špoljarić s učenicima je provela učenicima uvijek omiljeni kviz Kahoot o poznavanju europskih jezika i zanimljivosti vezanih uz njih. Učenici su sve aktivnosti prihvatili s veseljem, a nastavnice sručnog vijeća stranih jezika su sigurne da će to imati utjecaja na jačanje njihovog interesa za daljnje usvajanje stranih jezika.

Posebne zahvale idu profesorici Sandri Bošnjak koja je svake godine tehnička podrška u izvedbi digitalne verzije kviza, ali i ostalim kolegama koji su svojim dolaskom na kviz podržali rad aktiva stranih jezika u obilježavanju ovog iznimno važnog datuma.