Završna konferencija projekta „Naučimo upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću“

Autor: Željko Milnović, 27. 11. 2019.

U Strukovnoj školi u Virovitici(26. studenog 2019.) održana je završna konferencija projekta „Naučimo upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću“.
Projekt se financirao iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020., otvorenog poziva na dostavu projektnih prijedloga „Unaprjeđenje pismenosti - temelj cjeloživotnog učenja“, prema Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava UP.03.2.2.03.0012. „Naučimo upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću”.

Industrijsko-obrtnička škola Virovitica, Tehnička škola Virovitica, Srednja škola Stjepana Sulimanca iz Pitomače, Srednja škola „Stjepan Ivšić“ Orahovica, Gimnazija Petra Preradovića iz Virovitice te osnivač srednjih škola Virovitičko-podravska županija.
Cilj projekta je kroz niz projektnih aktivnosti, a posebno edukcijom, proširiti kompetencije ravnatelja, nastavnika i učenika iz financijske i digitalne pismenosti.
Ciljevi projekta su uspješno ostvareni. I učenici i nastavnici su kroz projektne aktivnosti uspjeli poboljšati teorijska i praktična znanja iz financijske i digitalne pismenosti.
Ciljane skupine u projektu „Naučimo upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću“ jesu24 odgojno-obrazovna djelatnika (8 ravnatelja i 16 nastavnika) iz srednjih škola VPŽ kojima je Županija osnivač) i 160 učenika srednjih škola (po 20 učenika iz svake škole, uključujući i učenike s teškoćama u razvoju).
Iz naše škole u projektu je sudjelovalo 7 učenika iz trećeg razreda ekonomije, 7 učenika iz 3a razreda gimnazije, 6 učenika iz 3b razreda gimnazije te profesori Željko Milnović I Kata Vidaković.
Glavna projektna aktivnost bila je edukacija za naše učenike usmjerenja ekonomist i gimnazija te nastavnike ekonomske grupe predmeta i matematike.. Osim edukacija, organiziranoje  studijsko putovanje u Prag, terenska nastava u Zagreb i Ljubljanu kao primjeri dobre prakse i još niz drugih aktivnosti te nabava opreme za modernizaciju nastavnog procesa. Dakle, ovim projektom nastojali smo modernizirati postojeće kurikulume u obrazovnom sektoru ekonomije, trgovine i poslovne administracije te gimnazije.
Nastavnici će ovom edukacijom podići razinu svojih kompetencija, primijeniti inovativne pristupe u poučavanju, razviti i uvesti nove kurikule – fakultativni predmeti iz financijske i digitalne pismenosti. Bit  će osposobljeni novostečena znanja prenositi  generacijama učenika koji nam dolaze. Učenici će nakon edukacija iz financijske pismenosti postati odgovorniji potrošači, posvijestiti važnost štednje, shvatiti da je upravljanje novcem cjeloživotni proces koji se neprestano nadograđuje, upoznati financijske proizvode iz svog okruženja i biti sposobni koristiti ih u budućnosti.
Svečanosti završne konferencije, uz koordinatoricu projekta pročelnicu Odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Vesnu Šerepac, nazočili su ravnatelji srednjih škola Zorislav Milković, Ivan Roštaš, Kristijan Gostimir, Ivan Kućan i Vladimir Reider. Prisutni su bili i nastavnici i učenici škola koje su sudjelovale u projektu te ostali gosti, predstavnici lokalnih institucija koje surađuju sa školom.

Prijavitelj projekta: Strukovna škola Virovitica
Ukupna vrijednost projekta: 1.412.696,22 HRK financiran u 100% iznosu
Trajanje projekta: 24 mjeseca - 30.11. 2017. - 29.11.2019.