Integrirani sat engleskog jezika i kemije - CSI u učionici

Autor: Sanja Špoljarić, 21. 12. 2019.

Učenici 2.a i 2.b razreda opće gimnazije prošli su tjedan imali priliku, u okviru eksperimentalnog programa Škola za život, iskusiti nastavu koja je povezala engleski jezik i kemiju u bloku od tri sata pod nazivom „CSI u učionici“ koje su osmislile profesorice Sanja Špoljarić i Dinka Prenković.

U učionici engleskog jezika iznenađene učenike dočekalo je pripremljeno mjesto zločina te su, primjenjujući model suradničkog učenja, morali otkriti ubojicu koji se krio među njima. Radili su u dvije grupe gdje je svaki učenik dobio ulogu te pozadinu priče u kojoj se dogodilo ubojstvo. Jedan od učenika je, a da to nije niti znao, bio ubojica. Učenici su tijekom aktivnosti morali surađivati te osmisliti strategiju pomoću koje će riješiti ubojstvo. Cjelokupna se interakcija među učenicima, uz povremeno poticanje profesorice, odvijala na engleskom jeziku, a zatim su učenici svoje pretpostavke o krivcu morali dokazati na satu kemije analizirajući uzorke  koje su pronašli na mjestu zločina. Nakon ova tri sata, učenici su samorefleksijom trebali analizirati svoj rad te metode koje su koristili, ocijeniti provedene aktivnosti te su bez imalo zadrške poželjeli imati još ovakvih sati gdje se spajaju naizgled nespojivi predmeti kao što su engleski i kemija. Nije im ni malo smetala činjenica da su baš sve aktivnosti na satu morali sami odraditi jer je svrha ovakvoga sata staviti učenika u središte nastavnog procesa. Ovo je samo jedan primjer odlične suradnje i činjenice da se i kroz igru može puno naučiti. Kako bi se povezalo još više aktivnosti, učenici koji sudjeluju u projektu Glazbenom podukom do digitalne i medijske pismenosti bili su zaduženi za izradu video sadržaja.

Poveznica na video: https://drive.google.com/open?id=15GAFsysfp3pt8q2snBkXGyWDlvLSbGJS

Izvor: Dinka Prenković i Sanja Špoljarić