Učenik Kristijan Danilović treći na državnoj razini projekta „Čitanjem do zvijezda”

Autor: Sandra Bošnjak, 5. 6. 2020.

Na razini osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske već nekoliko godina provodi se kviz znanja i kreativnosti „Čitanjem do zvijezda”. U školskoj godini 2019./2020. održane su tri razine natjecanja (školska, regionalna i državna ) pod pokroviteljstvom udruge Hrvatske mreže školskih knjižničara.

Kviz znanja i kreativnosti se sastoji od dva dijela:

1. kviza znanja
  2. prezentacije multimedijskog uratka

Odlukom provedbenog povjerenstva navedenog projekta za srednje škole, određena je ovogodišnja tema i odabrana su djela za čitanje.

Ovogodišnja tema kviza znanja i kreativnosti kao i multimedijskog uratka bila je SF LITERATURA ZA MLADE. Učenici su morali pročitati navedena djela i sukladno njima, odgovarati na pitanju u kvizu ili stvoriti multimedijski uradak. Djela za čitanje:

1. D. Adams: Vodič kroz galaksiju za autostopere

2. R. Bradburry: Fahrenheit 451

3. A. Huxley: Vrli novi svijet

Srednja škola Marka Marulića ove je školske godine imala jednog predstavnika u natjecanju, Kristijana Danilovića iz 3. elektrotehničara, a mentorica mu je bila prof. Sanja Mrzljak Jovanić. Multimedijski uradak veže se uz već spomenutu temu znanstvene fantastike za mlade, a temelji se na popularizaciji čitanja i motivski se obrađuje na temelju pročitane sve tri zadane knjige.

Nakon sudjelovanja na sve tri razine natjecanja, Kristijan je osvojio 3.mjesto na državnoj razini.

Tročlano povjerenstvo pregledalo je sve multimedijske uratke i vrednovalo ih prema sljedećim kriterijima: stupanj korelacije između djela/teme i multimedijalnog rada, uravnoteženost elemenata prisutnih u multimedijalnom radu, konzistentnost u provođenju ideje, tehnička izvedba, kompozicija vizualnih elemenata, duhovitost iznesenih misli i izvornost obrade, motivacija multimedijskog rada na čitanje te knjige/teme.

Ocjene i poredak multimedijskih uradaka dostupni su ovdje:https://bit.ly/2MwBSDL

Na sljedećoj poveznici možete pogledati uradak učenika Kristijana Danilovića s kojim je osvojio 3.mjesto na državnoj razini:

Zahvaljujemo učenici Jeleni Borovčak bez čijeg glumačkog talenta ovaj film ne bi bio to što jest, a učeniku Kristijanu čestitamo na izvrsnom uspjehu te se nadamo da će i iduće godine prihvatiti izazov i biti jednako uspješan, ako ne i bolji!

Na samom kraju, želim vam prenijeti jedan citat nad kojim ćete se, nadam se,  zamisliti....ali i nastaviti čitati!

“Ne morate paliti knjige da biste uništili kulturu. Dovoljno je da ih ljudi prestanu čitati...”

Ray Bradbury

Sanja Mrzljak Jovanić, prof.